Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Политиците ни трябва да разберат, че ще управляват в коалиция

Изборите стават все по- лесни за прогнозиране, защото гласуват твърите ядра на партиите, коментира за Радио Пловдив социологът Юлий Павлов, директор на Центъра за анализи и маркетинг. Според него разликите в прогнозите и реалните резултати са малки защото перифериите се смаляват все повече. 

Павлов поясни, че ГЕРБ е увеличил резултата си с над 5000 гласа, защото партията говори повече на периферията, а другите политически сили се обръщат единствено към твърдите си последователи.

"Съществена разлика с резултати от предните избори няма и това не е изненада, защото социолозите го прогнозираха. Сега също е ясно, че ако има нови избори резултатът за ПП и ДБ също няма да е по –добър. Хората искат диалог и редовно правителство".

Социологът подчерта, че в изследванията на Центъра преди изборите са задали въпроса дали трябва да се състави правителство от експерти или да се ходи отново на избори. "Вариантът за експертен кабинет е предпочитан от хората, като най-силно зад този вариант стоят избирателите на ГЕРБ, носъщо така и две трети от избирателите на ПП и ДБ. Проблемът идва от онези твърди избиратели на ПП –ДБ, които са като футболните агитки и не приемат какъвто и да е компромис", поясни Юлий Павлов.

Той добави, че има различни начини, техники и формули, за да се случи редовен кабинет. "Трябва да се изчака обаче свикването на 49НС и преговорите, кото ще се водят прем месец май".

Юлий Павлов обясни, че позицията на ГЕРБ е по- силна, защото говорят това, което мислят повечето от избирателите. "Политиците ни трябва да разберат, че в следващите 10-ина години българските избирател няма да дадат властта еднолично на някого. Така е и в Европа и нашите политиците трябва да го осъзнаят", каза в заключение директорът на Центъра за анализи и маркетинг Юлий Павлов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Заплатите в България настигат ръста на цените

Заплатите в България настигат ръста на цените, но това се дължи на факта, че догонваме инфлацията, а не защото българите са обеднели или са забогатели.  Това коментира икономистът Стоян Панчев от Експертния клуб за икономика и политика след като НСИ излязоха с анализ, според който у нас се наблюдава рекордно повишение на заплатите. Само за..

публикувано на 16.05.24 в 17:05

Децата трябва да се възпитават от цялото общество

Психологът Иван Игов коментира в предаването "Ден след ден" поведението на близнаците Борислав и Валентин Динкови, обвинени, че са съучастници в убийството на Димитър Малинов от Цалапица.  "Тук не може да става дума за психопатно отклонение или социопатно поведение. Просто те са момчета, израснали в среда, в която насилието и дори човешкият живот..

публикувано на 16.05.24 в 15:04

Ваксината срещу коклюш е една от най-изследваните и е безопасна

Ваксините ли са единствения начин за спиране на увеличението на случаите на заболели от коклюш ? Темата в програма "Точно днес" коментираме с д-р Аспарух Илиев , ръководител на лабораторията в Берн и експерт по безопасност на ваксините. Д-р Илиев каза, че увеличението на случаите на коклюш е феномен, който наблюдаваме днес в цяла Европа.  "Има..

публикувано на 16.05.24 в 10:10

Университетите не могат сами да покрият по-високите заплати

Работещите във висшите учебни заведения заплашиха с ефективен протест на 20 май и символични действия на  празничния 24-ти. От служебното правителство заявиха, че ще предоставят 39 милиона лева за увеличение на възнагражденията на академичния състав.  "Властимащите реагираха много бързо и дадоха индикации, че са готови на диалог и конкретни..

публикувано на 16.05.24 в 08:52

Проблемите сред железничарите ексалират много бързо

В протестна готовоност са железничарите в страната.   Проблемът не е в БДЖ, а в Национална компания "Железопътна инфрастуктура",  уточни в интервю за Радио Пловдив председателят на Синдиката на железничарите към КНСБ Петър Бунев . Той отбеляза, че основните проблеми са изоставането в заплащането и липсата на кадри, които не са от днес, но сега са..

публикувано на 15.05.24 в 15:45