Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Горските предприятия не трябва да стават акционерни дружества


"Няма основания за изискваните промени в статута на публичните държавни горски предприятия, свързани с приемането на България в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), смята доц. Георги Костов, преподавател в Лесотехническия университет, бивш министър на земеделието и горите.

Припомняме, че бъдещият статут на горските предприятия и предложението на финансовия министър Асен Василев те да станат еднолични акционерни дружества бе тема, която предизвика реакциите на екоорганизации. Те смятат, че това може са стане начин за приватизиране на горския фонд.

Георги Костов посочи, че горските предприятия имат и икономически функции, но че с тях финансират много по-съществените си публични задължения по опазване на горите, водните ресурси, развитието на туризма и много други.

"Всички тези задължения няма да са изгодни за едно еднолично акционерно дружество, защото те са свързани с разходи, а не с приходи", добави Костов.

Такива дружества, според Георги Костов, биха имали малък капиал за осигуряване на дейността им, ако в него не бъдат включени и горските масиви.

"Това означава, че при неблагоприятна икономическа ситуация ще се наложи увеличаване на капитала на тези дружества, за да оцеляват. И тогава техни акции ще се продават по европейските правила на международния пазар. В случая това ще позволи на инвестиционни фондове отвън да влязат в нашите акционерни дружества и да завладеят управлението. А интерсите на техните акционери може да не съвпадат с интересите на българската държава"

"Гората усвоява и задържа въглеродните емисии", припомни Костов.

"Когато България произвежда дървесина от своите гори, тези усвоени въглеродни емисии отиват в момента за покриване на над 90% от емисиите, които се излъчват от земеделието. Това означава, че в един момент ако горите и държавните предприятия не се управляват от български предприемачи, а от други акционери, тогава те могат да отидат за покриване на емисиите от земеделието  или енергетиката на някоя друга държава, за която акционерите искат и откъдето ще получат повече средства", отбеляза експертът.

"Германия, Словакия, Испания, Франция и Литва имат управленска структура на горите подобна на българската и това не пречи на членството им в ОИСР", коментира още Георги Костов.

По публикацията работи: Емил Костов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бързата забрана на хазартната реклама е много съмнителна

Трудности бяха предварително предречени за значителна част от медиите, които разчитат на приходи от рекламите на хазарт. С изключително бързо проведена процедура парламентът въведе забрана за такива реклами, въпреки че очакванията бяха крайното решение да се вземе след изборите. Сега се случва се сякаш другата крайност – всяка..

обновено на 02.05.24 в 16:06

Необходима е промяна в детското здравепазване

Първоначалното правителствено разрешение частен инвеститор да построи детска болница бе спряно след негативната реакция на почти всички основни политически играчи. Най-активно се противопоставиха от Обществения съвет за създаване на национална детска болница. За трудното намиране на баланс между обществен и бизнес интерес в здравеопазването е..

публикувано на 02.05.24 в 15:51

Преподавател от ПУ подарява книга за маркетинга

" Стратегически аспекти на маркетинга " е новата книга на пловдивския преподавател по пиар, маркетинг и комуникационна политика д-р Любомир Стойчев . Монографията е вече рецензирана и издадена. Фокусът в нея е върху условията, при които действително стратегическият маркетинг съществува в България, като са изследвани големите предприятия от..

обновено на 02.05.24 в 12:23

Радикализираното говорене между партиите ще расте

В програма "Точно днес" разговаряме с политолога и експерт по изборни системи  Даниел Стефанов , който прогнозира кампанията, която се открива от 9 май за изборите 2 в 1, говорим още за надпреварата на партиите и за технологията на този вот, където бюлетините пак ще са опция за гласуване, наред с машините.  Даниел Стефанов каза по повод, че..

обновено на 02.05.24 в 12:23

Априлската епопея показва политическа далновидност

България отбелязва 148 години от Априлското въстание. За Оборище е интервюто с историка доц. д-р Тодор Радев от ПУ, защо и днес сме длъжници на I Велико Народно събрание от 1876 г. Днес в местността започва всенародното поклонение пред подвига на Бенковски и представителите от цяла България. "Събранието в Оборище се възприема като..

публикувано на 02.05.24 в 10:50