Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Miglena Selishka u bë kampione evropiane në mundjen e stilit të lirë

Miglena Selishka

Miglena Selishka ftoi në Romë medaljen e dytë të artë të Bullgarisë në kampionatin e mundjes. Në finale në kategorinë deri në 50 kg në stilin e lirë ajo fitoi kundër ukraines Oskana Livaç me 5:3 pika. Biljana Dudova mbeti me medaljen e argjendtë në kategorinë deri në 59 kg në stilin e lirë. Në finale ajo humbi nga përfaqësuesja e Moldavisë Anastasija Niçita me 4-5 pika. Daniell Aleksandrov gjithashtu fitoi medalje të argjendtë evropiane në kryeqytetin italian. Bullgari humbi në finale në kategorinë deri në 82 kg në stilin klasik nga mundësi azer Rafig Gusejnov me 1:2 pika.

Karllos Nasar

Peshëngritësit bullgarë do të marrin pjesë në Olimpiadën e Parisit

Peshëngritësit bullgarë do të marrin pjesë në Lojërat Olimpike në Paris, pasi Ministria e Rinisë dhe Sporteve gjeti një mënyrë për t'i financuar ato, bëhet e qartë nga një njoftimi i dikasterit. Prania e fituesve të kuotave olimpike Karllos Nasar,..

botuar më 24-05-15 2.07.MD

Iraniania Kimia Alizadeh i solli Bullgarisë një titull evropian në taekuondo

Ylli olimpik i taekuondosë me origjinë nga Irani, Kimia Alizadeh, i solli Bullgarisë një titull evropian në garën e saj të parë nën flamurin bullgar. Iraniani i natyralizuar së fundmi fitoi medaljen e artë në kategorinë 62 kg në Kampionatin e..

botuar më 24-05-13 4.38.MD
Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov pati një fillim të shkëlqyer në turneun Masters në Romë

Bullgari më i suksesshëm në tenis, Grigor Dimitrov, e nisi pjesëmarrjen në turneun “Masters” në Romë me fitore ndaj japonezit Yoshihito Nishioka me 7:5, 6:4 për 1 orë e 39 minuta lojë. Kundërshtar i Dimitrov në raundin e tretë do të jetë..