Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Miglena Selishka u bë kampione evropiane në mundjen e stilit të lirë

Miglena Selishka
Foto: BGNES

Miglena Selishka ftoi në Romë medaljen e dytë të artë të Bullgarisë në kampionatin e mundjes. Në finale në kategorinë deri në 50 kg në stilin e lirë ajo fitoi kundër ukraines Oskana Livaç me 5:3 pika. Biljana Dudova mbeti me medaljen e argjendtë në kategorinë deri në 59 kg në stilin e lirë. Në finale ajo humbi nga përfaqësuesja e Moldavisë Anastasija Niçita me 4-5 pika. Daniell Aleksandrov gjithashtu fitoi medalje të argjendtë evropiane në kryeqytetin italian. Bullgari humbi në finale në kategorinë deri në 82 kg në stilin klasik nga mundësi azer Rafig Gusejnov me 1:2 pika.

Më shumë nga rubrika

Është pezulluar implementimi i sistemit VAR në futbollin bullgar

Pandemia e Covid-19 do të vonojë modernizimin e Kampionatit të Ligës së Lartë të futbollit bullgar. Që nga sezoni i ri stadiumet, në të cilat zhvillohen ndeshjet e kësaj lige duhej të pajiseshin me sistemin VAR ("Video assistant referee"), e cila..

botuar më 20-06-25 7.28.MD
Një prej pjesëmarrësve në paradë - gjimnasti Jordan Jovçev

Sportistë të njohur bullgarë zhvillojnë një paradë me biçikleta për ajër më të pastër në Sofje

Sportistë të njohur bullgarë – gjimnasti Jordan Jovçev, garueset e shorttrekut Evgenia Radanova, ajo e gjimnastikës ritmike Reneta Kamberov etj. do të jenë në krye të paradës tradicionale me biçikleta “Sofja nget biçikletë” më 28 qershor në..

botuar më 20-06-25 11.32.PD

CSKA dhe Llokomotiv (Plovdiv) në finalet për Kupën e Bullgarisë

Skuadra e CSKA-së-Sofja u klasifikua për finalet e turneut për Kupën e Bullgarisë për stinën 2019-2020 pas fitores në ndeshjen revansh kundër Botevit (Plovdiv) me 2:0. Pas rezultatit baras në ndeshjen e parë “të kuqit” fituan pas një autogoli të..

botuar më 20-06-25 8.12.PD