Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Miglena Selishka u bë kampione evropiane në mundjen e stilit të lirë

Miglena Selishka
Foto: BGNES

Miglena Selishka ftoi në Romë medaljen e dytë të artë të Bullgarisë në kampionatin e mundjes. Në finale në kategorinë deri në 50 kg në stilin e lirë ajo fitoi kundër ukraines Oskana Livaç me 5:3 pika. Biljana Dudova mbeti me medaljen e argjendtë në kategorinë deri në 59 kg në stilin e lirë. Në finale ajo humbi nga përfaqësuesja e Moldavisë Anastasija Niçita me 4-5 pika. Daniell Aleksandrov gjithashtu fitoi medalje të argjendtë evropiane në kryeqytetin italian. Bullgari humbi në finale në kategorinë deri në 82 kg në stilin klasik nga mundësi azer Rafig Gusejnov me 1:2 pika.

Më shumë nga rubrika

Sportistët elitë bullgarë rifillojnë përgatitjen

Që nga 13 maj sportistët bullgarë të përfshirë në programin për përgatitje olimpike fillojnë trajnimet në bazat kombëtare sportive në vend. Në qendrat u ndërmorën të gjitha masat kundër epidemisë, ndërsa qasja për personat e tjerë është e ndalura...

botuar më 20-05-13 10.12.PD

Futbollistët profesional fillojnë trajnimet më 15 maj

Ministria e Shëndetësisë miratoi planin për organizimin e zhvillimin e trajnimeve në futbollin profesional paraqitur nga Ministria e Rinisë dhe e Sportit. Nga 15 maj ekipet profesionale mund të bëjnë trajnime kolektive në respektim të masave kundër..

botuar më 20-05-11 2.51.MD

Sportistët bullgarë të atletikës së lehtë rifillojnë stërvitjet

Federata Bullgare e Atletikës së Lehtë shpalli rregullat e reja për stërvitje në Bullgari në kushtet e pandemisë së koronavirusit.  Mund të zhvillojnë stërvitje vetëm sportistët e regjistruar në Federatë, kurse stërvitjet mund të zhvillohen vetëm në..

botuar më 20-05-11 1.18.MD