Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kombëtarja bullgare e futbollit humbi nga Franca

Franca mundi Bullgarinë 3:0 në një ndeshje kontrolli në “Stade de France” në Paris, para Euro 2021. Ndeshja filloi me presionin e pritur të nikoqirëve. Kampionët e botës shënuan gol në minutën e 29-të, pas gërshërës akrobatike të pasme nga Antoine Griezmann dhe një autogoli me kokë nga Ivajllo Çoçev. Në pjesën e dytë, bullgarët vazhduan të mbrohen, edhe pse humbën një shans për ta barazuar rezultatin. Në 10 minutat e fundit të ndeshjes mbrojtja bullgare u plas dhe arriti në rezultatin përfundimtar.

Nuk mund të them se lojtarët nuk u përpoqën, tha trajneri i bullgarëve Jasen Petrov pas humbjes. Ai shtoi se ekipi mund të mësohet vetëm nga tre ndeshjet miqësore që luajti javën e fundit dhe të ecë përpara. “Luanët” përfunduan 1:1 me Sllovakinë, ndërsa para kësaj humbën ndaj Rusisë 0:1.

Presidenti diskutoi në Komitetin Olimpik Ndërkombëtar për kandidaturën e Sofjes për organizimin e Olimpiadës për të rinj

Ne e vlerësojmë shumë gatishmërinë e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar për të mbështetur përpjekjet dhe ambicien e Bullgarisë për të pritur Olimpiadën Dimërore të të Rinjve. Kështu deklaroi presidenti Rumen Radev në një takim me presidentin e Komitetit..

botuar më 24-05-28 8.26.PD
Stilijana Nikollova,

Medalje e artë për Stilijana Nikollovën dhe ansamblin bullgar të gjimnastikës ritmike në Kampionatin Evropian

Stilijana Nikollova u bë kampione e Evropës në gjimnastikë ritmike pas një paraqitjeje të shkëlqyer në Kampionatin e Budapestit. Ajo luajti pa gabime kombinimet e saj me rreth, shkopinj, shirit dhe top. Ansambli i Bullgarisë mbrojti titullin..

botuar më 24-05-27 9.27.PD
Dara Malinova (majtas) dhe Magdalena Vëllkova

Vajzat fituan medaljet e para në Kampionatin Evropian të Gjimnastikës Ritmike

Dara Malinova dhe Magdalena Vëllkova fituan medaljet e para për Bullgarinë në Kampionatin Evropian të Gjimnastikës Ritmike në Budapest. Malinova fitoi medaljen e argjendtë në shiritin te vajzat me 29.600 pikë. Medaljen e artë e fitoi rumunia Amalia..