Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria ka një kampion evropian në boks për meshkuj

Në Kampionatin Evropian të Boksit në Beograd, Rami Kiuan arriti suksesin më të madh të karrierës së tij dhe mundi në finale rusin Xhambullat Bizhamov në kategorinë 75 kg me votat e gjyqtarëve 3:2. Në finalen e Beogradit, Rami humbi raundin e parë, por me një lojë më të qëndrueshme fitoi të dytin. Në pjesën e tretë vendimtare Kiuan ishte i baraz me Bizhamov. Ndeshja duhej të rishikohej nga vëzhguesi i arbitrit, i cili i dha fitoren bullgarit.

Para Kiuan, dy bullgarë të tjerë hynë në ring në luftime për medaljen e artë, por nuk ia dolën. Radosllav Rosenov në 60 kg. dhe kubani me pasaportë bullgare Havier Ibanez në 57 kg. humbën nga rusët Vsevollod Shumkov me votat e arbitrit 0:5 dhe nga Eduard Savin me 1:4.

Bullgaria e përfundoi kampionatin me gjithsej dy tituj, tre të argjendta dhe gjashtë medalje bronzi.

Karllos Nasar

Peshëngritësit bullgarë do të marrin pjesë në Olimpiadën e Parisit

Peshëngritësit bullgarë do të marrin pjesë në Lojërat Olimpike në Paris, pasi Ministria e Rinisë dhe Sporteve gjeti një mënyrë për t'i financuar ato, bëhet e qartë nga një njoftimi i dikasterit. Prania e fituesve të kuotave olimpike Karllos Nasar,..

botuar më 24-05-15 2.07.MD

Iraniania Kimia Alizadeh i solli Bullgarisë një titull evropian në taekuondo

Ylli olimpik i taekuondosë me origjinë nga Irani, Kimia Alizadeh, i solli Bullgarisë një titull evropian në garën e saj të parë nën flamurin bullgar. Iraniani i natyralizuar së fundmi fitoi medaljen e artë në kategorinë 62 kg në Kampionatin e..

botuar më 24-05-13 4.38.MD
Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov pati një fillim të shkëlqyer në turneun Masters në Romë

Bullgari më i suksesshëm në tenis, Grigor Dimitrov, e nisi pjesëmarrjen në turneun “Masters” në Romë me fitore ndaj japonezit Yoshihito Nishioka me 7:5, 6:4 për 1 orë e 39 minuta lojë. Kundërshtar i Dimitrov në raundin e tretë do të jetë..