Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отоплителните уреди- какви рискове крият

Снимка: Радио ВИДИН

Рискът от пожари през зимата се покачва, както и броят на жертвите на огнената стихия. Най-често инцидентите стават по домовете, заради небрежност и подценяване на мерките за пожарна безопасност. Една от водещите причини за пожарите са късите електрически съединения на амортизирани или технически неизправни електрически и отоплителни уреди. Хората трябва да знаят някои основни правила при боравенето с уредите, каза главен инспектор Стилиян Пешев, началник сектор "Планиране, превантивна дейност и контрол" в Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението" във Видин.

"При използване на електрически отоплителни и нагревателни уреди никога да не се оставят включени без наблюдение, както и да не се използват нестандартни и саморъчно направени уреди; при използване на печки с твърдо гориво (дърва или въглища) да се предвиди отстояние от печките до горими предмети, не по-малко от 50 см, а стената зад печката не трябва да се облицова с горими материали, както и да се постави негорима подложка с прагове от трите страни, с размер 30 см отпред и по 20 см отстрани на печката. Важно е и преди началото на отоплителния сезон, комините задължително да се почистят от налепи и сажди. При използване на печки с газово гориво (пропан-бутан) е необходимо дейностите по устройването и техническото поддържане на газовите отоплителни уреди да се извършват само от специалисти, отопляваните с газови печки помещения задължително трябва да са с постоянна естествена вентилация и е недопустимо устройването и съхранението на газови бутилки в бани и спални, в мазета и шахти, в близост до печки, радиатори и каквито и да е източници на топлина, както и на места с пряко слънчево нагряване, в гаражи, общи тавани и стълбища. Напоследък зачестяват и тежките инциденти вследствие неправилната употреба на газови уреди. За съжаление най-често жертви на пожарите са възрастни хора и деца"
- каза главен инспектор Стилиян Пешев.

Съвременните инверторни климатици са проектирани и създадени да осигурят уют и комфорт през студените зимни месеци. Първото и най-важно условие е климатикът да бъде правилно подбран и оразмерен за съответното помещение, да притежава необходимата мощност, за да обезпечи безпроблемното отопление дори в най-студените дни. Монтажът също трябва да е съобразен с мнението на специалист. От съществено значение е и правилната експлоатация. Радослав Лишков е специалист по климатична техника от Видин, който разполага и със собствен сервиз за монтаж и ремонт. С него разговаря Ани Цекова.

"Предимството на климатиците е, че улавят прахта от въздуха. Основно задължение е да се чистят филтрите на интервал 7 до 10 дни, за да може уредът да функционира нормално"- каза Радослав Лишков.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Милчина лъка - село, откъснато от света

Отправяме се към грамадското село Милчина лъка. Стигаме доста по-бавно от обичайното, защото пътят е разнебитен.  Лошият път се оказва и най-сериозният проблем на хората.  Днес в селото живеят 20 души, толкова са по списък.  Кметският наместник Йордан Стефанов Събев споделя, че много пъти е алармирал за лошия път, по време на избори и преди..

публикувано на 31.05.24 в 12:10

Тома Ушев: Държавотворчеството на цар Фердинанд липсва на страната днес

Първият цар на съвременна България се завръща 76 години по-късно.  Напуснал завинаги любимата си страна на 3 октомври 1918 година, тленните останки на монарха най-сетне са на мястото, на което принадлежат.  Минали са повече от 100 години от абдикацията на цар Фердинанд, но той продължава да бъде една от най-противоречивите фигури от..

публикувано на 30.05.24 в 10:00

Явор Кирилов: Цар Фердинанд превърна България от кална провинция в силна и модерна държава

Първият цар на съвременна България се завръща 76 години по-късно.  Напуснал завинаги любимата си страна на 3 октомври 1918 година, тленните останки на монарха най-сетне са на мястото, на което принадлежат.  Минали са повече от 100 години от абдикацията на цар Фердинанд, но той продължава да бъде една от най-противоречивите фигури от съвременната ни..

публикувано на 30.05.24 в 10:00

Ще се случи ли исканото от синдикатите увеличение на минималната работна заплата?

Минималната работна заплата за страната трябва да стане поне 1080 лева от 1 януари 2025 година, вместо сегашните 933 лева. Това обяви главният икономист на КНСБ Любослав Костов на организиран от синдикатите форум, посветен на новата европейска директива за най-ниските възнаграждения. Исканото увеличение е с 15.7% и според синдикатите то..

публикувано на 29.05.24 в 10:45

В лятното кино на Тошевци предпочитат старите български филми

На 24 май, в Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, се отправяме към село Тошевци, община Грамада. Просветителски и образователен дух цари в село Тошевци. Хората, които живеят тук са в пенсионна възраст, но възрастта не е преграда за тяхното желание да се образоват, да..

публикувано на 24.05.24 в 11:15
Георги Вулджев

Георги Вулджев: Сериозната пенсионна реформа е политически непопулярна

Пенсиите, отпуснати до 31 декември 2023 година, ще бъдат увеличени от първи юли с 11 процента, съобщи премиерът Главчев.  Сюжетът с увеличението, превърнал се в предизборна заигравка, който предлагаше повишението да е с 10%, по този начин остава в историята.  Ниските пенсии продължават обаче да са сред най-сериозните проблеми на пенсионната ни..

публикувано на 23.05.24 в 10:10

Ще въведе ли страната ни адекватни европейски заплати?

Всеки десети работещ е беден, показва анализът на последните данни на Националния статистически институт, направен от Института за пазарна икономика (ИПИ). Бедността у нас леко намалява през 2023 г., а неравенството в доходите се свива. И двете констатации са следствие от повишаването на пенсиите, от една страна, и на заетостта, от друга...

публикувано на 22.05.24 в 10:45