Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Генади Събков, кмет на Мездра: "Изпращаме една успешна година"

19
Снимка: Светослав Цветанов

В "Посоките на делника" гостуваме на Мездра с изнесено студио на Радио ВИДИН. Срещнахме се с ръководството на общината и проверихме какво е мнението на местните жители за живота в "железничарския" град. Кои са основните проблеми за решаване според мездренчани, проверихме в анкета:

"Има много, което би могло да се желае, но жалкото е , че не стигат средствата. Хубаво е, че сега за болницата дадоха някакви пари, защото тя е най-важната. За кмета мога да кажа, че засега се справя... Може да се помисли за повече детски площадки. Тук има една площадка на алеята, но пък тя е опасна, защото минават много коли... Мездра е хубав и спокоен град за младите родители, които искат тук да отгледат децата си. Тук смятаме да останем, а за работата - ами ако се търси, ще се намери... Лошото за Мездра е, че тук заплатите са доста ниски... Добре уреден е градът, през зимата също добре се почиства в сравнение с други места. По отношение на работните места, последните двама кметове направиха доста, особено с този завод за кабели. Тук работят дори хора от други населени места, дори от Червен бряг... Хубаво е, че в града Снимкаима работещо кино, а освен това се изнасят и концерти, което за много други градове е лукс... Може би Водният цикъл не бе много добре направен- в топло време мирише доста неприятно, но пък е решен проблемът с водата. Преди я спираха почти всеки ден..."

"Това бе една доста сложна във всяко отношение година, но успешна в крайна сметка", коментира свършеното през 2017 година кметът, Генади Събков:

"В навечерието на коледните и новогодишните празници можем спокойно да отчетем, че усилията, които положихме, дадоха положителен резултат. За последните две години от мандата ми, усилията ни бяха насочени предимно към финансово стабилизиране на общината. През 2015 година община Мездра бе в състояние на финансов колапс. 

СнимкаИмахме огромни задължения- над 8.5 млн. лева, подписан договор за още 8.2 млн. за несбъдната спортна зала... Общо задълженията бяха над 16 млн. лева. Успяхме обаче с цената на огромни усилия и напрежение да излезем от тази кризисна ситуация. С цената, разбира се, на сериозни и непопулярни мерки. Предприехме и всичко необходимо да спрем източването на Общината. Тези действия предизвикаха и негативни реакции, но колкото по-силен е воят на някои, били дълги години на общинската хранилка, толкова по-спокоен съм. Защото виждам, че усилията ни дават положителни резултати. Мездра е малко населено място и всичко онова, което се опитваме да направим, рано или късно ще достигне до хората и те ще добият правилна представа за това, което се случва. И още нещо: мандатът от 4 години е прекалено къс, за да влагаме сили, енергия и време в слаби и нехарактерни за общинската администрация неща. По-добре да се концентрираме в това да градим, да съживяваме, да укрепваме, отколкото да влизаме в безсмислени спорове с хора, които нямат интерес от това, Общината да се развива...

Улиците, които успяхме да реновираме са едни от най-често използваните и смятам, че нашите съграждани усещат това. Всички тези резултати са видими, но са постигнати с цената на огромни усилия от наша страна..."

Екипът ни се срещна също с Валентина Цекова и Павлина Русева от НЧ "Просвета", Мирослав Аспарухов, ръководител на Представителния танцов ансамбъл "Мездра", Ели Бутакова, ръководител на хип-хоп формацията "Keep it real" и музикалния педагог Тони Яшова, ръководител на вокална група "Wings", както и с нейните възпитанички.

Разговорите с тях и коментарите на кмета Генади Събков по други наболели проблеми за Мездра, можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Долно Белотинци - с любов към младите и към футбола

Село Долно Белотинци е едно от 23 села в община Монтана. Намира се на 3 км от Монтана ,  този факт дава възможност хората от селото да съчетават живота на село с работата в града.  Селото е голямо и многолюдно.  Тук живеят много млади семейства, а техните деца учат в областния град Монтана. 116 са учениците, които всеки ден пътуват до..

публикувано на 03.05.24 в 12:05
Евелина Славкова

Евелина Славкова, "Тренд": Представянето в предизборната кампания ще е ключово за подредбата на партиите

Близо 10% е разликата между водещите политически сили според социологическите изследвания.  Въпреки политически наситения месец, който изпратихме, не се регистрира сериозна промяна в електоралните нагласи.  Какво ще предложи предизборната кампания?  Възможни ли са фундаментални промени в родната политика?  Седмица остава до официалния старт на..

публикувано на 02.05.24 в 10:05
Яница Петкова

Яница Петкова: Фундаменталната промяна идва от обществото, не от елита

Близо 10 % е разликата между водещите политически сили според социологическите изследвания.  Въпреки политически наситения месец, който изпратихме, не се регистрира сериозна промяна в електоралните нагласи.  Какво ще предложи предизборната кампания?  Възможни ли са фундаментални промени в родната политика?  Седмица остава до официалния..

публикувано на 02.05.24 в 10:00

Мит ли е днес българското трудолюбие?

Денят на труда и международната работническа солидарност се отбелязва ежегодно на 1 май. На тази дата много страни по света честват обществените и икономически постижения на работническото движение и търсенето на повече държавна защита за работещите по света, това е и ден на международното работническо движение и на левите движения...

публикувано на 01.05.24 в 10:45

Възможни ли са изненади на предстоящите избори?

23 партии и 11 коалиции са подали документи за участие в предсрочния парламентарен вот и евроизборите, които ще се проведат на 9 юни, съобщиха от Централната избирателна комисия. Броят им е значително по-голям от този на предишните парламентарни избори - през април миналата година. Тогава участваха общо 21 формации - с 13 по-малко от сега. Освен..

публикувано на 30.04.24 в 12:01

Конкурс търси решения как да спасим градската природа

Днес над 55% от хората на планетата живеят в градове, превръщайки градската среда в основен хабитат. Очаква се до 2050 г. този процент да се увеличи до 68%. България не прави изключение от тази тенденция. С бързото застрояване, бавното възстановяване и неуверените стъпки за приемане на устойчиви решения, природата в градовете все повече остава на..

публикувано на 29.04.24 в 16:59

Презастрояването в градовете и ролята на озеленяването

Населението на България основно е съсредоточено в градовете и това е тенденция от години. Градските територии особено силно се урбанизират, а това води до пренаселването им. Това, обаче, не върви ръка за ръка с устойчиво развитие на градовете. Презастроява се градската територия, но всички други комплекси на града изостават- обществено обслужване,..

публикувано на 29.04.24 в 16:37