Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Сашка Бизеранова: "Стремя се да правя добро, не мисля дали ще ми се връща"

Снимка: Радио Видин


Днес, в нашия пъстър "Калейдоскоп" с истории за живота, гостуваме на Сашка Бизеранова в Регионален исторически музей-Видин. Тя е етнограф  и посвещава 25 години от живота си в проучване на обредната система в традиционната култура на българи, власи и цигани във Видинския регион. Специално място в проучванията си отделя на родното си село Ново село, където е родена през 1961 година. Израснала край Дунав тя има силна връзка с реката:

"„Раят на земята е в Ново село. Детството ми е свързано с реката. Реката за мен е живот. Даже имам такава статия. Гладен човек няма да остане, когато е край реката и има лодка. Много хора са се занимавали с риболов и са снабдявали Видин с риба. Риба от Видин е стигала до Цариград по време на Османската империя."

Завършва основното си образование в родното си село, продължава да учи в гимназия "Димитър Благоев", сега СУ "Цар Симеон Велики". Има интерес към хуманитарните дисциплини и логично записва история в Софийския университет "Свети Климент Охридски". В трети курс избира да специализира етнография:

"Аз съм дете от село и съответно етнографията е много близка като дух до моето усещане и виждане. Много неща ми бяха познати, защото съм пораснала в такова патриархално семейство, в което са се спазвали традициите и обичаите. Правили сме си светец на къщата, отбелязвали сме всички християнски празници."

С етнографията е свързана и дипломната ѝ работа "Терминология и функция на обредните хлябове". Защитава я с отличие. Има и значителен  научен принос и това е първата ѝ публикация в списание "Българска етнография".

След дипломирането си през 1988 година постъпва на работа във видинския исторически музей като екскурзовод в  средновековния замък "Баба Вида".  През 1992 година се премества в отдел "Етнография", където работи и до днес.

"Работя по различни теми и проблеми, свързани с духовната култура. Периодично един път годишно участвам в национална конференция, представяйки региона. За съжаление много малко имах възможност да ходя на терен. Повечето неща, които съм направила, са за моя лична сметка. Единствената комплексна експедиция от музея беше 1999 година в Кулска община. И е много хубаво човек да бъде  на терен. Ходила съм по покана на мои колеги в други райони на България. На терен са идвали от Софийския университет и от Националния етнографски музей. Много хубави материали излязоха." – разяснява Сашка Бизеранова.

Демографската криза, която се наблюдава в България се отразява и на работата на етнографите:

"Тази информация става все по-трудно да се опазва. Много напредват процесите на обезлюдяване на българското село и народната култура се забравя. Все още на терен могат да излязат интересни неща. Тези хора постепенно си отиват и ние ги изпускаме, това че не ходим на терен много пречи да се отложат материали, които да имат по-висока стойност след време."

През 2012 година Сашка Бизеранова защитава докторска дисертация за погребалните обичаи при българи и власи във Видинско, а причината, за да я напише определя така:

"Мисля, че човек  трябва да не спира да се развива. Трябва да има възможности за израстване. Работейки, задълбочавайки се в определена тема, човек достига до друго ниво на познание. Това е единственото, което ме е водило. Не е било финансово. Аз лично по темата започнах по-отрано, имах наблюдения за поменалните хора в местността Хайдук чешма, имах публикации, свързани с власите. И затова този паралел между българи и власи беше удачен."

Въз основа на дисертацията си издава книгата "Между живота и смъртта", за преходното време от една година, което е важно  за починалия и за  неговите близки. Според Сашка Бизеранова тази тема е била предопределена за нея.

"Вярващите хора смятат, че животът продължава и след смъртта, че  има и друга паралелна реалност. Самата религия и обредните народни практики са изградили цял цикъл за това как да се премине през този черен период. Тази една година след смъртта е преход както за живите така и мъртвия. Човек си дава сметка, че той е временно на тази земя и след него ще остане доброто, което е направил и наследниците, които е създал и как ги е възпитал. Това кара хората да стават по-зрели. Разлика долових в културата на власи и българи в това, че при власите ако техен близък е попаднал в ада, могат да направят чрез спазване на определени забрани, да те измъкнат от ада и да преминеш в рая. Хората, които са на земята трябва да са устойчиви и да живеят нормално."

Сашка Бизеранова смята, че най-важното нещо в живота ѝ е семейството.

"Каквото и да говорим човек, каквото и да у учил, ако не се чувства добре, пълноценно, той и професионално не може да се развива. Защото малко или много би срещал спънки от страна на семейството, ако то не го подкрепя в професията. Благодарна съм на моя съпруг, че не ме е спрял да защитя докторантура и да лиша семейството от доста средства."

Живее според своето разбиране  и усещане за нравственост и морал, за добро и зло.

Целият запис може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40

„Музикална зона“: Сръбски песни с женски имена

   Продължаваме тенденцията до края на капризния женски месец всеки понеделник в „Музикална зона“ да слушаме песни с имена на жени. Днес сме на вълна „сръбска песен с име на жена“. Bcяĸa жeнa имa нeпoвтopим xapaĸтep, изгapящa ycмивĸa и yниĸaлeн нaчин нa oбичaнe. Heзaвиcимo как ce ĸaзвa, вaжнo дa е дapявaна c дoбpo oтнoшeниe, зaщoтo тaм, ĸъдeтo жeнитe ca..

публикувано на 13.03.23 в 09:50