Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учителската професия - проблеми и решения

Снимка: Архив Радио ВИДИН

 

Атрактивна ли е учителската професия, кои са предимствата и недостатъците в работата на педагозите- това провери в проучване Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" и наскоро обобщи и представи резултатите. Проучването на тема "Учителската професия- проблеми и решения" бе направено от няколко  регионални структури в страната, и включваше въпроси за статута на учителската професия, желанието или нежеланието на младите учители да останат и активно да работят в системата, както и за ключовите предимства и недостатъци на професията на педагога в България. Какви са изводите от проучването разказа председателят на синдиката д-р Юлиян Петров:

"Най- важното е размерът на чистото трудово възнаграждение на педагозите да стане не по-малко от 1500 лв. в краткосрочен план... Ефективно и решително да се намали безмерната бумащина... Класното ръководство да се заплаща не по-малко от 100 лева... Учителят да не се използва от директорите и институциите за непедагогически и несвойствени дейности, като охрана, отбрана, търсене на ученици и др... МОН и останалите прилежащи министерства, общини и институции да проведат превенция срещу натиска върху българския учител и директор, в смисъла на многобройни медийни атаки, заведени съдебни дела и намеса в автономията на образователните институции - училища и детски градини. Важно е и здравето на учителите и в тази насока МОН, заедно със синдикатите, да утвърдят система за рехабилитация и запазване здравето и работоспособността на учителите, които работят до 65 и повече години. По време на проучването стана ясно, че трябва да се приеме закон за защита на учителя и да се инкриминира в действие насилието срещу него."

Темата коментира и председателят на структурата на синдиката във Видин- Мария Димитрова:

"Много са задълженията на учителите. Това ги натоварва... Учениците търсят начин да се измъкнат от своите задължения и това също пречи на преподавателите... Необходими са тези мерки, за да се върне професията учител на нужното уважение..."

Темата коментираха и преподаватели. Йордана Ананиева е с над 40 години стаж като учител, Теодора Керемедчиева- преподавател от 6 години, а Николина Керемедчиева- Димитрова е с по- солиден опити и е наследствен  педагог:

"Учителят създава хора и ги готви за обществото. Трябва да има уважение към него...Има много канцеларска работа...Заплатите трябва да привличат младите учители. Много малко са тези, които избират тази професия...Учителят е творец и трябва да му се даде шанса да твори...Призванието на учителя е да възпитава и да учи децата на ценности. В момента обаче е натоварен с много други задачи и тези реформи са необходими..."

В основата на всичко са децата. Ето какво мислят те за работата на учителите:

"Те ни възпитават и ни учат на хубави неща и знания...Трябва да ги уважаваме...Не им е лесно...Половината час ни усмиряват и едва тогава преподават...Имам съученици, които им пречат и те не могат да се справят с тях..."

Винаги е по-лесно да се посочват недостатъците и проблемите, много по-важно е да се направят изводите и предложат решения за разрешаването им, така че учителската професия да бъде желана, избирана и обичана от младите хора. Някои от тези предложения са възможни да се случат веднага или достатъчно бързо и ефективно в образователната политика и практика, смятат от синдиката.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00