Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Свободата и проблемите в "завода под небето"

Снимка: Радио ВИДИН


Да работиш тогава, когато другите не го правят. Да излизаш сред природата, въпреки забраните, въведени заради извънредното положение. Тази привилегия към днешна дата я имат само земеделските производители. 

Десислава Петрова е зърнопроизводител от Видин. Заедно със семейството си тя обработва земя в землищата на община Видин и извън общината. Не веднъж сме казвали, че земеделието е "завод на открито"- а според Десислава това е големият плюс-  в момент, в който голяма част от хората и работещите са поставени в изолация:

"Определено в момента се чувстваме едни от най-щастливите работници и работодатели, защото не усещаме толкова много ограниченията. При нас проблемите идват от това, че доставките на торове, препарати и семена са по-бавни и има опасност да закъснеем с обработките на полето, с торенето и пръсканията, които в момента са належащи. Предвид топлата зима културите растат и трябва спешно да пръскаме, но препаратите ни се бавят. Подготвят се площите и да пролетна сеитба, въпреки че все още е студено... "




Неизвестност според Десислава има и по отношение на бъдещите сделки със зърно. 

"Страхове има, питаме се ще има ли пазар... Не знаем накъде ще тръгне световната политика. Все още има сделки "на зелено", а цената е като миналогодишната, дори и по-висока с 10 лева, защото миналата година беше 230 лева за тон, се га се чува, че е 240. Има страхове, не се знае. Успокоява ни факта, че все пак произвеждаме храни, които се използват..."

В сегашната ситуацията според Десислава има и няколко хубави неща- цената на горивото, което е основно перо в разходите им, е много ниска, а субсидиите се изплащат навреме. Но най-хубавото е, че работят на открито, сред природата- а това само по себе си означава здраве. 

На открито са и в сектор лозарство, там разчитат предимно на сезонни работници. Така е и в най-големия лозов масив в община Видин, който е от над 1000 декара- между селата Кошава и Гомотарци. Цветко Цветков е представител на фирмата и споделя, че на този етап, заради изискванията, свързани с пътуванията, транспортните разходи се оскъпяват: 

"Общо взето, преди да се въведат мерките, ние успяхме да си свършим нещата, съумяхме своевременно да приключим с работата. Сега идват 10-12 работници, автобусът ни прави по няколко курса...  От гледна точка на транспорт, се оскъпява, но спазваме изискванията. Студовете няма да се отразят, температурите не се задържаха, надяваме се лозите да се развият добре."

Някои от новите ключови думи, с които се описва живота ни в условията на пандемия от коронавирус, са социална изолация, отговорност, внимание, икномическа криза, предпазни облекла и средства. Всъщност, с тези думи може да бъде описан и пчеларския труд - един хилядолетен занаят в здравословна близост до природата. Ива Антонова от Враца, заедно с врачански пчелари, ни помагат да видим днешния свят, заразен с КОВИД - 19, от една по-ведра, здравословна и медоносна гледна точка- чуйте в звуковия файл. 

Ще се отървем ли от пролетния сняг, в каква фаза на развитие са културите и отваря ли се време за работа- яснота по въпроса внася Леночка Ангелова, началник на метеорологичната станция в Монтана:

"В началото на април - променливо и хладно време. Прогнозираните валежи ще поддържат преовлажнени горните почвени слоеве на много места, което ще забави провеждането на предсеитбните обработки и сеитбата на слънчогледа. Повишение и нормализиране на температурите и активизиране на вегетационните процеси при есенните посеви и засетите пролетни култури се прогнозира в края на първото и първата половина на второто десетдневие. В средата на април при зимните житни култури ще се наблюдава фаза "вретенене", при рапицата- "бутонизация". При рапицата е необходимо да се извърши обследване за един от най-опасните вредители- рапичният цветояд. При численост, надвишаваща прага на икономическа вредност, трябва да се проведе третиране преди рапицата да встъпи във фаза "цъфтеж".
През втората половина на април развитието на земеделските култури ще се осъществява с по-ускорени темпове, при температури около и над нормата за периода. Зимните житни култури трябва да се обследват за вредители. 
В началото на третото десетдневие температурите в 10-сантиметровия слой в полските райони ще бъдат с подходящи стойности за сеитба на царевица за зърно, а в края на месеца - и за топлолюбивите пролетни култури. Падналите значителни валежи в началото на пролетта, надвишили на много места над 35 л.кв.м. увеличиха почвените влагозапаси в еднометровия почвен слой и в по-голямата част от региона влагозапасите са над 90 % от т.нар. полска пределна влагоемност. Очакваните валежи през април- около и над нормата, ще осигурят влага за нормално протичане на началните фази от вегетацията на пролетните култури.
През месеца прогнозираните стойности на минимални температури до минус 2 градуса ще бъдат поредното изпитание за напредналите в развитието си овошки..."
Ясно е, че април няма да избяга от своите характеристики- динамично време, с температури от минус 2 до 28 градуса, на места ще вали и дъжд със стопанско значение. Но дни и възможности за работа ще има, със сигурност. 

Иначе, в условията на изолация, спряно производство и колапс в търговията, онлайн продажбите са най-актуални. От година на електронния пазар е и платформата "Агринайзър", неин създател е Кристиян Иванов от Видин- ще го чуем следващия вторник. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Звезда и Викенти Водови от Гъмзово - за живота на село и хармоничната любов

В рубриката "На раздумка с Яна Маринова" днес ви срещаме с едно трудолюбиво българско семейство. Това са Звезда и Викенти Водови от видинското село Гъмзово, които са пример за един щастлив и хармоничен съвместен живот. Звезда е работила като счетоводител, Викенти по професия е енергетик, също така е и инструктор по плуване. Те са от тези..

публикувано на 25.04.24 в 16:50

Богомил Петров с предстоящи екологични инициативи във Видин

Приключи едномесечно почистване на Видин, което започна на 22 март- Световния ден на водата и приключи на 22 април- Денят на Земята, обясни видинският еколог Богомил Петров: "За един ден не може да се почисти, то и за един месец не може, но все пак в училищата изпратихме известие и в детските градини и всичко започна на 22 март от детска..

публикувано на 25.04.24 в 16:18

В Търнава отбелязаха Деня на Земята

В парка в центъра на село Търнава, община Бяла Слатина, децата от местното училище отбелязаха Световния ден на Земята. Показаха постери с послания, засадиха дърво, говориха за Земята и мястото на хората.  "Децата на Търнава определиха Деня на Земята за неин рожден ден. Така съвместно кметство, училище, читалище проведохме един чудесен детски..

публикувано на 25.04.24 в 16:15
есетри

Пускат в Дунав 1,6 милиона есетри

Въпреки че са надживели динозаврите, днес есетрите са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са останали само четири. Чигата е застрашена от изчезване, а моруната, пъстругата и руската есетра са със статус на критично застрашени. Oпазването и възстановяването на техните популации..

публикувано на 25.04.24 в 16:12

Археологически проучвания сочат за по-стара история на Гушовския манастир

Нови археологически проучвания на Гушовския манастир край Чипровци сочат за по-ранната история на светата обител. След извършени няколко сондажа и стратиграфски наблюдения около черква на манастира са открити множество фрагменти от стенописи с доста сериозни запазени изображения. Благодарение на стенописите и последващото им проучване е установено,..

публикувано на 25.04.24 в 15:50

С доброволен труд ремонтираха храма под Алботинския скален манастир

С доброволен труд и дарение ремонтираха покрива на храм "Възкресение Христово" в подножието на Алботинския скален манастир. Идеята е на кметството на видинското село Градец, откъдето са договорили местна строителна бригада, която да извърши безвъзмездно нужните строителни дейности. Финансовата подкрепа за материалите е на Видинската митрополия,..

публикувано на 25.04.24 в 12:02

Нов прочит на "Грозното патенце" представят във Видинския куклен театър

"Грозното патенце" ще оживее на сцената на видинския куклен театър. Своя оригинален прочит на любимата приказка от Ханс Кристиян Андерсен ще представи Никола Стоянов. Това е режисьорският дебют в кукления театър на популярния кино и театрален актьор. "Видинската публика ще я изненадаме с нашето различно грозно патенце. Един много симпатичен..

публикувано на 25.04.24 в 11:28