Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Местни общности с възможност за развитие на туризма

Дунава и града
Снимка: Светослав Цветанов, Радио Видин


Възможност да осъществите идея, за която сте мечтали, но не сте имали възможност да реализирате, дават от Фондация "Америка за България". Организацията предоставя финансиране за развитие на туризма в Северозападна България.

Стремежът на Фондацията е да подкрепя местни общности да създават конкурентоспособни туристически преживявания, да подобряват своя имидж и да предлагат продуктите си на туристическите пазари, обясни програмният експерт "Културно-исторически и природен туризъм" Юлиана Дечева.

"България има изобилие от природни, културни и исторически ресурси, които могат да бъдат комбинирани с продукти, услуги и преживявания, за да направят едно пътешествие незабравимо. Днес, тръгвайки да пътуваме, не търсим къде да отседнем просто, къде да ядем, а планираме една почивка спрямо дейностите и преживяванията, които можем да осъществим. Една обиколка на забележителностите не е достатъчна, но пък може да бъде представена по нов и атрактивен начин. Целта на този конкурс е да помогне за развитието на местните икономики, създавайки туристически услуги, продукти и преживявания, които са добавената стойност на едно пътуване. Поканата е отворена към кандидатите от цялата страна, но проектните дейности трябва да се осъществяват в големите области от Северозапада - Видин, Враца и Монтана. Могат да кандидастват туристически асоциации, агенции, туроператори, собственици на хотели, малки и средни бизнеси, неправителствени организации, читалища, музеи. Важното е да се предложи туристически продукт. Проектите ще се реализират в рамките на 2 години, като ние гледаме ясни цели, поставени очаквани резултати, какви са целевите групи. Ще оценим даден проект според това дали ще засили туристическия поток към Северозападна България. Икономиката трябва да бъде стимулирана по този начин. Проектите трябва да увеличат работните места, а наше желание е да бъдат въвлечени и местни жители. Съветвам за ясен план и устойчивост. Размерът на един проект е от 5 до 15 000 лева. 20 % от финансирането ще се набави от кандидатите. Кандидатите могат да използват 10 % от средствата за административни разходи, останалите 90 % са за покриване на преките разходи по проекта". 

Желаещите да кандидатстват могат да отправят своите въпроси на e-mail адреса на Фондацията.

Стартът на програмата беше даден в понеделник. На 3 юли ще се проведе уебинар, който ще отговори на най-често задаваните въпроси и ще даде допълнителни разяснения за процеса на кандидатстване, продължи Дечева. От Фондацията вярват, че потенциалът на културно-историческия и природен туризъм в Северозапада трябва да бъде реализиран.

Нашата мисия е да работим с местните общности, да насърчаваме развитието на туризма там, където има шанс за алтернативен и интересен. България е известна с черноморските и ски курорти. Вярваме обаче, че имаме уникални културни забележителности в цялата страна - трябва да бъдат видяни, а и допринасят за повишаване качеството на живот на местните общности. От 2017 година работим силно с общността във Враца. За нас Северозападна България е място с потенциал, заслужаващо развитие. Откакто обявихме програмата, получаваме много въпроси от хората. Събираме всички въпроси, за да направим голям уебинар на 3 юли.

Конкурсът е отворен за кандидатстване до 15 юли. След това предстои селекция, обявяване на успешните проекти и попълване на допълнителна форма за следене на резултатите.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нинко Кирилов: Срещите ми във Видин са с приятели и читатели

На 8 май е премиерата във Видин на седмата книга на писателят Нинко Кирилов . Стихосбирката "Портокал" излезе миналата година и е посрещната много позитивно от критиката. Роденият и израснал във Видин Нинко Кирилов приема с охота определението за книгата като "Вселюбовна поема", наречена така от Антония Апостолова. С Нико Кирилов..

публикувано на 03.05.24 в 17:33

Приказката на "Малката пекарна": Две години по-сладка

Преди близо 2 години  в едно не голямо видинско село отвори врати една никак не голяма пекарна. А зад щандовете, приютили всякакви благоуханни печива, ни посрещна една никак не голяма пекарка. Това е Криси Иванова . Смело момиче, на безсрамно крехка възраст, поело върху плещите си смелите си мечти и големите си очаквания. Днес, почти 2 години,..

публикувано на 03.05.24 в 12:10

Катя Апостолова, учител от Монтанско - за образователната система преди и сега

В "Думата имат старейшините" ви срещаме с Катя Апостолова, която е работила като учител в Монтанско. Тя е преподавала по български език и литература, музика и руски език, завършила е Великотърновския университет, впоследствие и Шуменския университет. Родена е в Провадия, но още през през 1979 година се мести в Монтана, откъдето е нейният съпруг...

публикувано на 02.05.24 в 16:50

Доволни ли са колоездачите от новата велоалея във Видин

С дългоочакваното отваряне на ремонтираното платно на видинския булевард "Панония" колоездачите в града вече могат да ползват нова велоалея. За да бъде защитена от недобросъвестни шофьори, спиращи автомобилите си върху зоната, тя е маркирана със знаци, изградена е дори вертикална преграда с колчета. Подобни места за хората, обичащи да се..

публикувано на 02.05.24 в 15:55

В "Музикална зона" на Велики четвъртък слушаме произведения от разнообразни автори

Седмицата на Христовото страдание, както и последващото Възкресение са вдъхновение за редица композитори. Преди да чуем музиката, инспирирана от евангелската история обръщаме поглед към класическия композитор и виртуозен виолончелист  Луиджи Бокерини . Следват  Жан Батист Люли  и  Te Deum ,  Йохан Себастиан Бах  -  Air ,  Йозеф Хайдн  с  ораторията..

публикувано на 02.05.24 в 09:00

Видинският художник Петър Дарковски показва свои творби във Великденска изложба в Орешак

Видинският художник Петър Дарковски участва със свои творби във Великденска изложба на Плевенското дружество на художниците, подредена в една от залите на Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в Орешак. Макар че живее и работи във Видин, Петър Дарковски е част от творческата организация на художниците в Плевен. За..

публикувано на 01.05.24 в 16:26
Археологът Ваня Ставрева изнася беседа пред посетители на Исторически музей

Археолог: Промените в праисторията са свързани с промени в труда

Намираме повод в  Международен ден на труда -1 май, за да се върнем към самото начало на тази основна човешка дейност и да разберем как се е променяла и какъв е приносът ѝ за човечеството. Тръгваме от онова далечно минало, за което няма никакви писмени данни, а според някои хипотези по това време трудът бил чисто женска дейност. Това каза археологът..

публикувано на 01.05.24 в 15:00