Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дефицит в общинските бюджети заради коронакризата

Снимка: Ани Петрова

Кризата с коронавируса освен всичко останало предизвика и сериозни икономически състресения. Месеците изолация и неработещи обществени институции и бизнеси се отразяват негативно на финансовите планове. Сред най-потърпевшите са българските общини, които разчитат на собствени приходи, за да извършват общественополезните си функции. Спадът на собствените приходи на местната власт е над 40%. Това сочи анализът на Националното сдружение на общините в България.

Между 10 и 15 на сто по-малко приходи от различните данъци и такси са отчетени за първото полугодие в Община Монтана. Има покачване само в приходите от такса смет, заради увеличението на ставката и заради това, че много от средните и големи фирми са реагирали отговорно и са превели дължимите суми, съобщи кметът Златко Живков.

Той уточни, че за първите 6 месеца са събрани 6,2 милиона лева от местни приходи при планирани 9 милиона лева.

"Изолацията, затварянето в тези месеци, особено през март, април и май, повлияха негативно на всички икономически процеси", заяви Живков. Той прикани отново хората и фирми, които не са се издължили, да направят това, защото сега общината има необходимост от приходи повече от всеки друг път. Традиционно през юли, август и септември държавната субсидия е по-ниска.

Въпреки коронакризата и неочакваните стари дългове, които непрекъснато изникват, бюджетът на Община Видин е в добро състояние, обясни кметът Цветан Ценков:

"В ситуацията на COVID, на изключително сериозна стагнация, благодарение на усилията на екипа, Общината наистина е финансово стабилна. При тази ниска събираемост, все пак сме финансово стабилни. Правим всичко възможно, натрупаните 13 млн. стари задължения към Общината, да си ги приберем."

"При планираните местни приходи за шестмесечието 6 637 000 лева, сме с изпълнение 5 983 000 лева, което е 90% изпълнение на планирания бюджет. Реално "дупката" в бюджета е 654 000 лева. Основно неизпълнието на този бюджет се дължи на приходите от общинска собственост. По време на извънредното положение Общинският съвет прие решения за освобождаване от наем на всички наематели, които не работят, за намаляване с 50% на наема за работещите, за неплащане на "Синята зона". При данъчните и неданъчните приходи неизпълнението е по-малко. Когато казваме, че Общината нещо трябва да даде или да направи, трябва и ние преди това да сме дали...", коментира заместник-кметът по финансите Цветомира Илиева.

Сред най-потърпевшите от кризата Общини в региона е Белоградчик, която разчита на природните си дадености и туризма за постъпления в местната икономика и респективно- в общинския бюджет. Социалната изолация и блокирането на работата на заведенията, хотелите и историческите обекти е оказало изключително негативно въздействие, обясни кметът на Белоградчик Борис Николов:

"Трагично е! Рязък спад на туристическия поток- над 3.5 пъти е намалял, дърводобивът- също. Фирмите не участват в търговете заради липсата на пазар на дървесината. Това са ни основните приходи, а разходите са си постоянни. Спадна събираемостта на местните данъци и такси, което навсякъде се случи. Две са мерките в такава ситуация- ограничаване на разходите и увеличаване на собствените приходи. Казахме приходите от къде ни идват основно, а разходите ни отдавна са силно ограничени заради наследеният 760 % дефицит преди 9 години. Персоналът е намален с 35%, ограничени до минимум са всички разходи."

В Ружинци- общината с едно от най-високите нива на безработица в област Видин, също отчитат спад на приходите.

"И община Ружинци не е изключение. Резултатите на полугодието показват, че наистина има сериозен недостиг на приходи. Събрано като данъци е около 40% от това, което е събирано през миналата година. Вече започна да се възвръща нормалният живот и нормалната работа в общинската администрация, издаването на технически, административни услуги, което досега беше замряло. Към момента балансираме нещата и нямаме сериозни финасови проблеми", обясни кметът Александър Александров.

Пандемията е ударила най-силно общините, които разчитат на постъпления от данъци от бизнеса. До края на годината местната власт ще успее да събере едва около 60% от местните данъци и такси, прогнозират от Националното сдружение на Общините. Редица общини вече теглят заеми, за да покрият дупките в бюджета.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората в Смоляновци: Най -хубавото село, живее се прекрасно

Село Смоляновци е едно от големите села в община Монтана. Намира се в планина Стовци, простира се покрай двата бряга на река Цибрица, над която има няколко моста. Пътната мрежа в селото е 35 км и се нуждае от сериозна  поддръжка.  В миналото селището е достигало до 1200 жители, защото тук се е развивала миньорска дейност, добивали са се..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00