Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Двадесетият герой" информира за редките болести

Информационната кампания – „Двадесетия герой“ в подкрепа на хората с редки болести
Снимка: PR Care


Информационна кампания "Двадесетият герой", посветена на хората с редки болести, се провежда в цялата страна. Целта ѝ е да разкрие какво е да се живее с рядко заболяване и да повиши осведомеността за редките болести, обясни Владимир Томов, председател на Националния алианс на хората с редки болести:

"Тази инициатива е в рамките на Деня на редките болести, който отбелязваме от 2008 година за 15-и път, и съответно има статистика на Световната здравна организация /СЗО/, която е свързана с това, че 5% от населението в страните от Европейския съюз /ЕС/ са засегнати от редки болести. Съпоставено към броя на населението в България, това означава, че всеки 20-и човек е страдащ от рядко заболяване. Понякога, тъй като това са заболявания, които са генетични, е засегнат даден индивид, но всъщност страданието е на негов член от семейството. Оттам вече, от една страна, малкият брой хора, които са представени, когато става дума за рядко заболяване - по-малко от 1 на 2000 души би трябвало да засягат, и от друга страна, големият брой болести - това са повече от 7000 нозологични  единици, които са регламентирани като редки състояния и съответно "20-ият герой, защото тези хора ежечасно трябва да се борят със състоянието, което в повечето случаи е  животозастрашаващо."

Основният проблем, свързан с редките болести, е липсата на достатъчно информация за тях. Затова целта на подобни инициативи е да разширят максимално кръга от хора, до които достига информацията за редките болести, добави Владимир Томов.

Повече може да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Катя Апостолова, учител от Монтанско - за образователната система преди и сега

В "Думата имат старейшините" ви срещаме с Катя Апостолова, която е работила като учител в Монтанско. Тя е преподавала по български език и литература, музика и руски език, завършила е Великотърновския университет, впоследствие и Шуменския университет. Родена е в Провадия, но още през през 1979 година се мести в Монтана, откъдето е нейният съпруг...

публикувано на 02.05.24 в 16:50

Доволни ли са колоездачите от новата велоалея във Видин

С дългоочакваното отваряне на ремонтираното платно на видинския булевард "Панония" колоездачите в града вече могат да ползват нова велоалея. За да бъде защитена от недобросъвестни шофьори, спиращи автомобилите си върху зоната, тя е маркирана със знаци, изградена е дори вертикална преграда с колчета. Подобни места за хората, обичащи да се..

публикувано на 02.05.24 в 15:55

В "Музикална зона" на Велики четвъртък слушаме произведения от разнообразни автори

Седмицата на Христовото страдание, както и последващото Възкресение са вдъхновение за редица композитори. Преди да чуем музиката, инспирирана от евангелската история обръщаме поглед към класическия композитор и виртуозен виолончелист  Луиджи Бокерини . Следват  Жан Батист Люли  и  Te Deum ,  Йохан Себастиан Бах  -  Air ,  Йозеф Хайдн  с  ораторията..

публикувано на 02.05.24 в 09:00

Видинският художник Петър Дарковски показва свои творби във Великденска изложба в Орешак

Видинският художник Петър Дарковски участва със свои творби във Великденска изложба на Плевенското дружество на художниците, подредена в една от залите на Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в Орешак. Макар че живее и работи във Видин, Петър Дарковски е част от творческата организация на художниците в Плевен. За..

публикувано на 01.05.24 в 16:26
Археологът Ваня Ставрева изнася беседа пред посетители на Исторически музей

Археолог: Промените в праисторията са свързани с промени в труда

Намираме повод в  Международен ден на труда -1 май, за да се върнем към самото начало на тази основна човешка дейност и да разберем как се е променяла и какъв е приносът ѝ за човечеството. Тръгваме от онова далечно минало, за което няма никакви писмени данни, а според някои хипотези по това време трудът бил чисто женска дейност. Това каза археологът..

публикувано на 01.05.24 в 15:00

Шоу с дронове за Ботевите дни във Враца

Спектакъл с дронове, вечерни концерти и десетки събития са част от програмата на Ботеви дни 2024 година. За врачани поредицата от празнични дни са нещо повече от традиция и това си проличава от програмата за честването им през тази година. Тазгодишната програма на Ботеви дни е изключително богата - в нея влизат 38 събития, които са от основната..

публикувано на 30.04.24 в 16:37

Ученичка от Монтана спечели Национално състезание по предприемачество

"Носии на бъдещето" е името на най-добрата бизнес идея в Националното състезание по предприемачество, провело се в  Свищов, която спечели първо място. Създател на идеята е дванадесетокласничката  Катерина Домб и от Финансово-стопанската професионална гимназия "Васил Левски"  в Монтана и нейните съотборници от ПГ по икономика в Русе, Хасково и..

публикувано на 30.04.24 в 15:20