Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Велислава Методиева от Доха: Днес светът е футбол

25
Снимка: Личен архив на Велислава Методиева

В "Другата истина " днес разговаряме с Велислава Методиева за Световното футболно първенство в Катар. Младата жена е родена във Видин, но от 13 години живее в Доха, столицата на Катар и работи като консултант на министъра на информационните и комуникационни технологии. Работя за правителството на Катар и това е основната причина, преди която се задържах толкова време тук, обясни Велислава:


"Аз съм икономист, завършила съм Университета за национално и световно стопанство в София. Преди дойда в Катар, съм работила за телекомуникационния регулатор 9 години, но вече балансът е в полза на Катар- 13 години вече съм тук...

Това е една екзотична страна. Повечето хора гледат на Запад, но мога да кажа, че Катар е една доста интернационална държава. Аз попаднах тук съвсем случайно, но по много сериозен и организиран начин. Поканиха ме за интервю след една среща в чужбина по работа. Дойдох първо на интервю, след което официално постъпих на работа. В началото не можех да си представя, че ще издържа дълго време в този много различен свят, но така се получи, че останах. Имала съм и други възможности, имало е и сценарий, при който е могло да си тръгна много по-рано, но да си кажа честно, съм щастлива, че извървях този път с Катар в моята професионална кариери и личния ми живот. Защото пред очите ми, Катар се разви изключително през последнияте10 години и това, което е в момента, го вижда целият свят през очите на футболните фенове...

Катар е интересно място за живеене и за работа. Хората отвън много често имат доста ограничена и бих казала погрешна представа за Катар и арабския свят, затова може би е добре, че такъв глобален форум като футболното първенство, много хора имат шанс да дойдат тук и да разберат от личен опит какво място е. 

Животът тук е интересен със сигурност. Работя в инернационален екип, моят приятелски личен кръг е също изключително интернационален- хора от всякакви нации, култури и религия. Според мен, това разнообразие е залегнало като основна ценност в обществото на Катар. Чужденците тук са приети доста добре. Понеже Катар е малка държава с големи ресурси, средства и възможности, те привличат много чужденци - специалисти от всякакви области, за да подпомогнат собственото си развитие. И по този начин, хора като мен, със специфичен опит в определена сфера сме наемани на работа и идваме в Катар за по-кратко или по-дълго време...


Тук държавата доста добре се грижи за хората, независимо дали са местни или чужденци и възнагражденията на работещите тук са високи...

Що се отнася до Световното първенство по футбол, аз вече съм била на 5 или 6 мача, което е доста. Имам и поне 10 билета за бъдещи мачове. Аз имам в момента гости от Канада, които са прелетели половината свят, за да дойдат тук и гледат представянето на отбора си. Заради тях много сме запалени. Още преди месеци си резервирахме билети и мога да кажа, че съм била на едни от най-интересните мачове. Успях да видя отбори като Франция, Испания, Германия- и трите отбора са фаворити за купата. Имаше много интересни срещи като например мачът Бразилия- Швейцария. Това е нещо незабравимо от гледна точка на публика и преживяване..."

Какво представляват осемте стадиона, на които се играят футболните мачове, колко средно струва един билет за среща, както и любопитно подробности за живота в Катар, където пребивават около 500 българи- в звуковия файл





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нинко Кирилов: Срещите ми във Видин са с приятели и читатели

На 8 май е премиерата във Видин на седмата книга на писателят Нинко Кирилов . Стихосбирката "Портокал" излезе миналата година и е посрещната много позитивно от критиката. Роденият и израснал във Видин Нинко Кирилов приема с охота определението за книгата като "Вселюбовна поема", наречена така от Антония Апостолова. С Нико Кирилов..

публикувано на 03.05.24 в 17:33

Приказката на "Малката пекарна": Две години по-сладка

Преди близо 2 години  в едно не голямо видинско село отвори врати една никак не голяма пекарна. А зад щандовете, приютили всякакви благоуханни печива, ни посрещна една никак не голяма пекарка. Това е Криси Иванова . Смело момиче, на безсрамно крехка възраст, поело върху плещите си смелите си мечти и големите си очаквания. Днес, почти 2 години,..

публикувано на 03.05.24 в 12:10

Катя Апостолова, учител от Монтанско - за образователната система преди и сега

В "Думата имат старейшините" ви срещаме с Катя Апостолова, която е работила като учител в Монтанско. Тя е преподавала по български език и литература, музика и руски език, завършила е Великотърновския университет, впоследствие и Шуменския университет. Родена е в Провадия, но още през през 1979 година се мести в Монтана, откъдето е нейният съпруг...

публикувано на 02.05.24 в 16:50

Доволни ли са колоездачите от новата велоалея във Видин

С дългоочакваното отваряне на ремонтираното платно на видинския булевард "Панония" колоездачите в града вече могат да ползват нова велоалея. За да бъде защитена от недобросъвестни шофьори, спиращи автомобилите си върху зоната, тя е маркирана със знаци, изградена е дори вертикална преграда с колчета. Подобни места за хората, обичащи да се..

публикувано на 02.05.24 в 15:55

В "Музикална зона" на Велики четвъртък слушаме произведения от разнообразни автори

Седмицата на Христовото страдание, както и последващото Възкресение са вдъхновение за редица композитори. Преди да чуем музиката, инспирирана от евангелската история обръщаме поглед към класическия композитор и виртуозен виолончелист  Луиджи Бокерини . Следват  Жан Батист Люли  и  Te Deum ,  Йохан Себастиан Бах  -  Air ,  Йозеф Хайдн  с  ораторията..

публикувано на 02.05.24 в 09:00

Видинският художник Петър Дарковски показва свои творби във Великденска изложба в Орешак

Видинският художник Петър Дарковски участва със свои творби във Великденска изложба на Плевенското дружество на художниците, подредена в една от залите на Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в Орешак. Макар че живее и работи във Видин, Петър Дарковски е част от творческата организация на художниците в Плевен. За..

публикувано на 01.05.24 в 16:26
Археологът Ваня Ставрева изнася беседа пред посетители на Исторически музей

Археолог: Промените в праисторията са свързани с промени в труда

Намираме повод в  Международен ден на труда -1 май, за да се върнем към самото начало на тази основна човешка дейност и да разберем как се е променяла и какъв е приносът ѝ за човечеството. Тръгваме от онова далечно минало, за което няма никакви писмени данни, а според някои хипотези по това време трудът бил чисто женска дейност. Това каза археологът..

публикувано на 01.05.24 в 15:00