Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Албена Пенова за медиацията като начин за решаване на спорове извън съдебната зала

Албена Пенова
Снимка: Радио Видин

"Медиацията има специално място на сцената на разрешаването на човешките конфликти, без да измества или омаловажава който и да е друг от възможните участници", обяснява Албена Пенова. Тя е адвокат с дългогодишна практика, медиатор, а вече десет години провежда и обучение по медиация. Автор е на книгата "Активното слушане в медиацията."  


"Активното слушане е насочено към всички хора, защото това е едно умение да слушаме и да се разбираме, с което ние не се раждаме.  То трябва да бъде усвоявано, тренирано, прилагано и помага на всички ни да се разбираме така че, не само да си решаваме споровете,  да нямаме толкова много спорове и толкова много противоречия по между си", казва Албена Пенова.


В България има Закон за медиацията от 2004 година. В него е регламентирана и медиацията като извънсъдебен  способ  за решаване на спорове:

 

"Медиацията, която се прилага у нас е така наречената фасалитираща медиация, т. е. акцентът е в процедурата, в начина, по който хората общуват по между си. Това е задачата на медиатора и това общуване по един различен начин от този, по който хората си общуват в ежедневието или в съда, е активното слушане. То има няколко и характеристики, и  техники, които се прилагат и именно прилагайки активното слушане и провеждайки  процедурата по начина, по който  тя е установена да се случи, е възможно от споровете да се премине от изразяване на позиции към откриване на интереси и от там вече да има една възможност за търсене на решение. Медиатор може да стане всеки български гражданин, който отговаря на определени условия. Няма изисквания за степен на образование, трябва да не бъде осъждан и да не бъде лишаван от право да упражнява такава дейност, както и да премине през едно сертифициращо обучение. Организациите, които провеждат такива обучения, се одобряват от Министерството на правосъдието. Обученията за медиатори са в рамките на 60 учебни часа, основен курс засега и 30 учебни часа допълнителни обучения. Допълнителните не са задължителни. Те са по желание на вече обучени медиатори да  повишат своята квалификация и могат да бъдат в сферата на семейни спорове, на търговски спорове, междусъседски спорове." 


Медиатор можете да бъде потърсен и преди страните да потърсят правото си в съда, както и по време висящ съдебен процес. Предстоят промени в Закона за медиацията и въвеждането на така наречената "съдебна медиация". Това е медиация, която ще се провежда като начало в съдебни центрове, които ще се създават към съдилищата, но независимо от това на всеки един етап от  възникването на едни спорове, страните могат да се насочат към медиатор. Всички правоспособни медиатори в България са вписани в единен регистър, обясни Албена Пенова.


Висшият съдебен съвет предлага концепция за задължителна съдебна медиация, според която се предвижда до края на 2024 г. да бъдат създадени 128 центрове за медиация към всички окръжни и районни съдилища, а до 2025 година 13% от делата в съдилищата у нас да бъдат изпращани на първа задължителна среща с медиатор.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Урок по география във видинско училище с награда от национален конкурс

Урок по география "Среща на народите" спечели първо място  в Националния конкурс за учители за добра педагогическа интердисциплинарна практика "Географията и другите науки в един урок". Той се  проведе във видинското училище  СУ "Св. Св. Кирил и Методий" и бе подготвен от екип учители, в който бяха  Стефан Петров, учител по..

публикувано на 14.05.24 в 15:20

Панорама на средното образование във Видин

"Панорама на средното образование", организирана от местното Регионално управление на образованието, се провежда във Видин. На събитието всички учебни заведения  от областта представят утвърдения си държавен план-прием за 8 клас за учебната 2024/2025 година по разнообразни  начини  и чрез презентации и рекламни  материали.  Панорамата бе..

публикувано на 14.05.24 в 15:15

Деца правят театър в Бяла Слатина

Вторият фестивал на детския театър „Вълшебното килимче“ ще се проведе в Бяла Слатина на 18 май. Организатори са читалище "Развитие 1892" и община Бяла Слатина.    Целта на фестивала е да се развива детското въображение и актьорските умения на децата.  Участие са заявили около 15 учебни заведения от общината, каза главният..

публикувано на 14.05.24 в 12:30

Учител от Враца е класен ръководител на годината

Горица Маджарска, учител по история и гражданско образование във врачанското СУ "Козма Тричков", спечели наградата "Стоян Михайловски" за 2024 година в категория "Класен ръководител". Отличието е учредено през 2012 година от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа".  Целта е да се отдаде  заслуженото уважение на съвременните български..

публикувано на 14.05.24 в 11:10

Видинската езикова гимназия изпрати випуск 2024 (снимки)

Общо 80 ученици завършиха Гимназията с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" във Видин . За десети път беше връчена статуетката „Криле“, която е наградата на училищното настоятелство. Дело е на скулптора Светлин Николаев и символизира разтворената книга на познанията, с която политат мечтите.  Директорът Боянка Никова пожела на..

публикувано на 13.05.24 в 14:46

Видинският марионетист Теодор Борисов ще преподава в Еквадор

Още един повод да се гордеем за пореден път с видинския марионетист Теодор Борисов , познат по света като "Il grande Lupo bulgaro" , големият български вълк, тъй като той получи специална покана от министъра на културата на Република Еквадор . Тео е поканен да ръководи интензивен курс на обучение в рамките на Международния куклен фестивал,..

публикувано на 13.05.24 в 14:00

Приоритет ли е образованието само преди избори?

Голяма част от учителите са над средната възраст за страната, но има и много хора, които завършват педагогически направления в университетите в момента. Въпросът е, че голяма част от тези хора не искат да станат учители, а още по-голям проблем е, че тези които влизат в системата много бързо се отказват от професията. 70% от младите преподаватели не..

публикувано на 13.05.24 в 13:00