Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Психолог за причините за младежката агресия

Младият човек възприема готови модели на поведение

Николай Нетов, психолог
Снимка: Личен архив: Николай Нетов

Проблемът за младежката агресия е стоял винаги на вниманието на изследователите в човешката история, казва психологът Николай Нетов, началник на Областната служба по изпълнение на наказанията във Видин. Допълва, че още в далечни времена е търсен отговор на въпроса как да се възпитават по-добре младите хора, но окончателно решение няма. Според Николай Нетов, когато се говори за причините за агресия, трябва да се разглеждат три аспекта:


"Първият, това е малката среда на младежа- неговото семейство, неговият дом. Вторият, това са приятелите и третото е обществото като цяло. Във всяка една част от тези три елемента можете да намерите така да се каже провокиращи фактори на младежката агресия. Разбира се, най-важното е семейството на младия човек.“


Според психолога, голямата грешка, която допускат родителите, е намаляването на вниманието и усилията да се грижат за развитието на личността на детето. В така наречената тийнейджърска възраст младият човек има най-голяма нужда от истинска връзка със семейството си, защото в този в момент той повече разчита на своите приятели, на средата и родителите някак си остават на заден план.


"Проблемът не е в младия човек, а в неспособността на семейството, на родителите да поддържат живия контакт с младия човек. Това е истинското изкуство, това е есенцията на задачата и аз съм сигурен, че повечето родители го постигат"- казва Николай Нетов.


Допълва, че младият човек възприема от средата готовите модели на поведение, не само от семейството, но и от компанията, от изкуството, дори от медиите. 


Според него през последните години обществото е успяло да изгради така наречената институционална мрежа, за да се работи по проблема, но това не означава, че се справя с него. Още един фактор, оказващ влияние на младите хора е технологичното общество, в което живеем. От една страна е в помощ на човека, но от друга все още не сме готови за него както като индивиди, така и като общество. В изобилието от информация, която е достъпна, човек спира да работи върху себе си.


Няма готова рецепта за противодействие на агресията сред младите хора, но е важно да не се прекъсва взаимодействието между тях и възрастните, да се търси здравата основа в семейството, в училището, в колектива, в квартала, в който живеят.


Когато вече се стигне до провинения, ефектът е не толкова от тежестта на самото наказание, а от бързината, с която се придвижва.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видинската езикова гимназия изпрати випуск 2024 (снимки)

Общо 80 ученици завършиха Гимназията с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" във Видин . За десети път беше връчена статуетката „Криле“, която е наградата на училищното настоятелство. Дело е на скулптора Светлин Николаев и символизира разтворената книга на познанията, с която политат мечтите.  Директорът Боянка Никова пожела на..

публикувано на 13.05.24 в 14:46

Видинският марионетист Теодор Борисов ще преподава в Еквадор

Още един повод да се гордеем за пореден път с видинския марионетист Теодор Борисов , познат по света като "Il grande Lupo bulgaro" , големият български вълк, тъй като той получи специална покана от министъра на културата на Република Еквадор . Тео е поканен да ръководи интензивен курс на обучение в рамките на Международния куклен фестивал,..

публикувано на 13.05.24 в 14:00

Приоритет ли е образованието само преди избори?

Голяма част от учителите са над средната възраст за страната, но има и много хора, които завършват педагогически направления в университетите в момента. Въпросът е, че голяма част от тези хора не искат да станат учители, а още по-голям проблем е, че тези които влизат в системата много бързо се отказват от професията. 70% от младите преподаватели не..

публикувано на 13.05.24 в 13:00

В "Музикална зона" слушаме "незабравата" Катя Филипова

Ако беше жива, певицата днес щеше да навърши 75 години.  Но… Числото 13 наистина се оказа фатално за нея. Точно на рождения си ден – 13 май, преди  12 години, умира голямата звезда на българската естрада от 70-те години Катя Филипова.  Ще я запомним като един от най-големите гласове на България. Изпълнителката на култовата "Незабрава" на Тончо Русев е..

публикувано на 13.05.24 в 09:55

"Неделник" от 12 май 2024 година

Прозорците са като очи. Очите са като прозорци. Очите, казват, че са и прозорци към душата. Прозорците можем да си изберем, но не и очите. Не и душата. Да. Днес, в първата неделя след Великден, православната църква празнува Томина неделя . Този празник е свързан със съмнението и уверението във Възкръсналия Христос. Главен герой в..

публикувано на 12.05.24 в 14:20

Нека творим живот в силата на Възкресението

Втората неделя след Пасха - Томина , е посветена на евангелската сцена, свързана с неверието на светия апостол Тома. "Не бъди невярващ а вярващ!" (Иоан 20:27) Христос Воскресе! Вечерта в деня на Светото Възкресение, както чухме от днес прочетеното Евангелско повествование, Спасителят се явил на своите ученици, които били събрани..

публикувано на 12.05.24 в 08:00

Историята зад песента "Твърде лично" и връзката с Видин

"Твърде лично" e най-новата R&b песен на видинчаните Християн Христов, по-познат като IMP и Божидар Пардонов, с псевдоним в рап средите PMC . Питате се защо ви я представям днес и отговорът е много прост - изпълнителите посветиха най-новата си песен на Видин, на тези, които живеят в града и на онези, отдавна напуснали пределите му...

публикувано на 10.05.24 в 17:00