Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

2023 година през погледа на видинчани

Снимка: Радио ВИДИН

Каква беше 2023 година? Какво се случи и промени през нея за Видин и хората от региона? Потърсихме мнението на видинчани, попитахме хората какво си пожелават да се промени и какво иска да постигне всеки през новата 2024 година.

"Твърде много трагични неща в света се случват. Те се отразяват върху нашия живот, върху нашето мислене, психика, мечти, надежди, вяра в човека. Всичко това не може да не ни прави тъжни, тревожни. В същото време и в България нещата не се развиват в някакъв позитивен план. Твърде много обещания и твърде малко основания да вярваме в обещанията, защото познаваме базиса какъв е на страната и за съжаление качествените показатели вече на българския народ... Трудно се дават оценки. Ние сме информирани хора. Информираният човек, аз съм казвал много пъти, знаещият човек е несвободен, т.е. той пресмята винаги всички възможни рискове и всички недостатъци и като така това ограничава чувството му за свобода", каза Димитър Тодоров- учител по български език и литература, дългогодишен общински съветник, зам. председател на Общинския съвет, зам. областен управител и автор на Видински Aлманах.

"2023 година беше за мен изключително интересна. И в личен план, и в обществен. Тъй като аз винаги съм се интересувал от обществените процеси. Виждам, че с управлението на града имаше доста проблеми, които бяха обективни и субективни. Все пак аз не губя надежда", заяви Красимир Михайлов- видинският поет с китара, учител, човек с активна гражданска позиция, заставал зад редица каузи за развитие на Видин. 

"За мен специално годината беше твърде динамична. И в национален, и в личен, даже тук на местно ниво имаше неща, които едни се случват, едни не се случват. Обществено кой знае колко не е блеснал Видин, но пък не е и угаснал, според мен", каза видинската поетеса Диана Сиракова.

"Нека да е по- спорна, по- приятна, по- красива новата година и дано всеки, който си мечтае за нещо да му се сбъдне", пожела поетът Ненчо Славчев.

"2023 година не беше добра година за всички. Имам предвид проблемите, които са в държавата, проблеми, които са в социалната сфера, проблеми в здравето на хората и т.н. За мен лично 2023 година беше някъде по средата, имаше и хубави моменти, имаше и лоши моменти. С нетърпения чакам да приключи и дано следващата да бъде доста по- добра", заяви Любомир Илиев- секретар на видинското читалище "Цвят". 

"Беше добра година. Все пак имаше и малко напредък. Въпреки че ние, пенсионерите, малко сме ощетени, но, някак си издържаме. Плюс това през тази година, внукът ми е в Америка и се сгоди. И си имам внучка снаха американка, което беше най- голямото удоволствие за нас", сподели Цецка Чамова- председател на читалище "Светлина" в град Дунавци.

"Преди година завърших и продължавам да уча- курсове, обучения, читалищни дейности. За Дунавци- много преживяхме, най- вече наводнения, имахме и трудни моменти, имахме и хубави, фестивали, проекти на танцовия състав", каза Силвестър Славчев от танцовия състав към читалището в Дунавци.

"През тази година спечелих сребърен медал от конкурса "Пиленце пее", който се проведе в София. Това е конкурс по народно пеене... Ще запомня тази година, с това, че съм завършил пети клас. Училището върви много добре", похвали се Мирослав Петров- ученик от основно училище "Иван Вазов" във Видин.

"Беше много хубава и така да се каже променяща година. Доволен съм от тази година, понеже постигнахме доста хубави неща. На доста концерти ходихме, представления... Ще бъдем на село със семейството на празниците. Ние не сме много за подаръците, повече държим на здраве, късмет, щастие, да сме заедно и да сме добре", казаха братята Васил и Любомир Иванови. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората в Смоляновци: Най -хубавото село, живее се прекрасно

Село Смоляновци е едно от големите села в община Монтана. Намира се в планина Стовци, простира се покрай двата бряга на река Цибрица, над която има няколко моста. Пътната мрежа в селото е 35 км и се нуждае от сериозна  поддръжка.  В миналото селището е достигало до 1200 жители, защото тук се е развивала миньорска дейност, добивали са се..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00