Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Борислав Милчев, БЛС: Има значително подобрение в условията за провеждане на профилактичните прегледи

Снимка: Радио Видин

Добрата новина е, че макар и с малки стъпки вървим в правилната посока. Така председателят на Районната колегия на Българския лекарски съюз (БЛС) във Видин д-р Борислав Милчев коментира новите моменти в анекса към Националния рамков договор за медицински дейности за периода 2023 - 2025 г,, подписан от Националната здравноосигурителна каса и БЛС. По думите му с него се осигуряват по-добри условия в доболничната и болничната помощ, както и по-лесен достъп на пациентите до специализирана помощ. 

"При всички случаи е по-добре, отколкото досегашните условия. Далече сме от революция, но по-добрите условия са адмирации за Управителния съвет и председателя, защото успяха да договорят подобрения, и то значителни, и във финансирането, и в организацията, както и по-лесен достъп на здравноосигурените лица до специализирана помощ, специализирани изследвания, и, което е хубавото, че има значително подобрение на финансовите условия както в доболничната помощ при общопрактикуващите лекари и специалистите, така и в болничната помощ. Най-грубо казано, цената на пътеките се увеличава средно с 20% в болничната помощ, в доболничната помощ има повишаване на цените на първичния преглед при специалистите и значително по-добри финансови условия за общопрактикуващите лекари, за да може профилактиката да бъде значително обхваната като дейности, значително се улеснява и колегите ще се чувстват по-сигурни и по-ангажирани да извършват тези дейности. Като тук има апел, ние като здравноосигурени имаме това право, но и задължение, профилактиката е двустранен процес, тоест ние като пациенти би трябвало да се обръщаме по-сериозно към тези проблеми и да търсим профилактичната помощ, която е гарантирана от касата, не е малка, достатъчна е, има и значителни подобрения в условията за провеждане на профилактиката. Защото по-добрият вариант е да хванем един проблем в неговия зародиш, отколкото да се сблъскаме с тежки усложнения, които не само извличат голям ресурс, но и изходът от лечението е различен." 

Осигуряването на повече средства по клинични пътеки се очаква да допринесе за подобряване на финансовото състояние на видинската болница, коментира още д-р Милчев.

"Нашите проблеми не са от сега, не са малки, едва ли ще се разрешат като с магическа пръчка, но общите условия и пак, както казах, че се увеличават средно с около 20% клиничните пътеки, които позволяват по-голям финансов ресурс и съответно ние се надяваме по този начин да подобрим и финансовото състояние на болницата, и удовлетвореността на хората, които работят тук... Разбира се, това е двустранен процес. Тази възможност съществува, но ние трябва да направим такава организация и да постигнем такива резултати, че да можем да усвоим този ресурс и съответно и пациентите да бъдат удовлетворени, има доста възможности в тази посока."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нинко Кирилов: Срещите ми във Видин са с приятели и читатели

На 8 май е премиерата във Видин на седмата книга на писателят Нинко Кирилов . Стихосбирката "Портокал" излезе миналата година и е посрещната много позитивно от критиката. Роденият и израснал във Видин Нинко Кирилов приема с охота определението за книгата като "Вселюбовна поема", наречена така от Антония Апостолова. С Нико Кирилов..

публикувано на 03.05.24 в 17:33

Приказката на "Малката пекарна": Две години по-сладка

Преди близо 2 години  в едно не голямо видинско село отвори врати една никак не голяма пекарна. А зад щандовете, приютили всякакви благоуханни печива, ни посрещна една никак не голяма пекарка. Това е Криси Иванова . Смело момиче, на безсрамно крехка възраст, поело върху плещите си смелите си мечти и големите си очаквания. Днес, почти 2 години,..

публикувано на 03.05.24 в 12:10

Катя Апостолова, учител от Монтанско - за образователната система преди и сега

В "Думата имат старейшините" ви срещаме с Катя Апостолова, която е работила като учител в Монтанско. Тя е преподавала по български език и литература, музика и руски език, завършила е Великотърновския университет, впоследствие и Шуменския университет. Родена е в Провадия, но още през през 1979 година се мести в Монтана, откъдето е нейният съпруг...

публикувано на 02.05.24 в 16:50

Доволни ли са колоездачите от новата велоалея във Видин

С дългоочакваното отваряне на ремонтираното платно на видинския булевард "Панония" колоездачите в града вече могат да ползват нова велоалея. За да бъде защитена от недобросъвестни шофьори, спиращи автомобилите си върху зоната, тя е маркирана със знаци, изградена е дори вертикална преграда с колчета. Подобни места за хората, обичащи да се..

публикувано на 02.05.24 в 15:55

В "Музикална зона" на Велики четвъртък слушаме произведения от разнообразни автори

Седмицата на Христовото страдание, както и последващото Възкресение са вдъхновение за редица композитори. Преди да чуем музиката, инспирирана от евангелската история обръщаме поглед към класическия композитор и виртуозен виолончелист  Луиджи Бокерини . Следват  Жан Батист Люли  и  Te Deum ,  Йохан Себастиан Бах  -  Air ,  Йозеф Хайдн  с  ораторията..

публикувано на 02.05.24 в 09:00

Видинският художник Петър Дарковски показва свои творби във Великденска изложба в Орешак

Видинският художник Петър Дарковски участва със свои творби във Великденска изложба на Плевенското дружество на художниците, подредена в една от залите на Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в Орешак. Макар че живее и работи във Видин, Петър Дарковски е част от творческата организация на художниците в Плевен. За..

публикувано на 01.05.24 в 16:26
Археологът Ваня Ставрева изнася беседа пред посетители на Исторически музей

Археолог: Промените в праисторията са свързани с промени в труда

Намираме повод в  Международен ден на труда -1 май, за да се върнем към самото начало на тази основна човешка дейност и да разберем как се е променяла и какъв е приносът ѝ за човечеството. Тръгваме от онова далечно минало, за което няма никакви писмени данни, а според някои хипотези по това време трудът бил чисто женска дейност. Това каза археологът..

публикувано на 01.05.24 в 15:00