Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме 20 години от членството на България в НАТО

Снимка: Министерство на отбраната


20 години от присъединяването на България в НАТО се навършват днес. Членството на България в Организацията на Северноатлантическия договор е резултат от 15-годишни усилия. За официално присъединяване към НАТО се счита датата 29 март 2004 г., когато лидерите на България и още шест източноевропейски държави са приветствани на церемония в Белия дом във Вашингтон. Членството ни във вонеения съюз ни прави силни и гарантира сигурността на нашата страна, коментира за Радио ВИДИН началникът на Военно окръжие - Видин майор Цветомир Цветанов:

"... Днешната ни свобода и мир не трябва да се приемат за даденост. НАТО е семейство на споделени ценности, демократичните ценности са това, което ни свърза и ни прави един съюз. НАТО е съюз, гарантиращ сигурността на 32 държави членки, само заедно можем да се справим с кризите и предизвикателствата пред сигурността. Всички решения се вземат с консенсус, ето защо България е НАТО и всички решения на НАТО са решения на България. Днес е особено важно да отделим повече средства за сигурността на България. Като повишаването на подготовката на българската армия чрез участието на нашите военнослужещи в изпълнение на задачи в съвместни мисии и операции, което гарантира суверенитета на България и съюзниците ни в НАТО." 

Кръглата годишнина от членството ни ще бъде отбелязана с различни прояви в страната. Видин също ще се включи, като от 19:00 ч. до 20:00 ч. Стамбол капия ще бъде осветена в бяло, зелено и червено за флага на България и в тъмносин цвят за флага на НАТО. Според учителя по история и офицер от запаса Любен Добрев повод за радост и празненства във връзка с тази годишнина няма:

"... От един-два дена слушам празници всенародни, веселия, не знам там курбани ще се леят. Ами аз не виждам лично на какво точно трябва да се радваме. Ще кажа защо. Първо аз съм човек, който смята, че едно от най-кошмарните и лоши неща в света това са войните. Всяка една военна организация означава война. В този контекст, а ние с кого ще се бием та създаваме военни организации, но това е друг въпрос. Присъединяването към НАТО е решение на една малка група политици... Това не е решение, което е взето на референдум и не говоря тук и не поставям въпроса, а ние имали ли сме избор да не бъдем там или не сме имали избор. Но чак пък да го превръщаме във всенародни празненства и тържества не ми лежи на сърцето, така да се каже..."

Някои от хората, с които разговаряхме смятат членството ни в НАТО за положително, защото зад нас стоят партньори, които биха ни защитили при военен конфликт. Други коментират, че е излишно присъствието ни в организацията, защото няма от кой да ни защитават. 

"По принцип би трябвало да е положително, защото ние все пак каква отбрана имаме, би трябвало да разчитаме на НАТО... Аз не смятам, че е положително, защото сега ни карат ние да си... за колко време им дадохме парите на американците, няма ги бронетранспортьорите, няма нищо, а казват, че сме на 1000 км от съюза. Ако ни нападнат какво правим? По-добре от нашата армия си няма... Аз мисля, че има положителни черти от членството ни, това, че България не е въвличана във военен конфликт. Положително е, че и ако стане нещо пак може да разчиташ като си в НАТО на някаква защита... Добре е, че сме в НАТО, няма нищо лошо. Но не, че сме защитени от някой, то да няма войни, де. Просто си е малко формално, все пак, защото си плащаме там членски внос, а това е напразно. Ние трябва самата армия ние да си я модернизираме..."

Да отбележим и нещо любопитно. Дни след официалното ни приемана в Алианса в село Превала, община Чипровци откриват паметник на НАТО. Той е изработен от каменоделеца Серго Дереджиян.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Конкурс кани млади художници да нарисуват Белоградчишките скали

Млади творци от цялата страна са поканени да творят в конкурса "Белоградчик - скалната столица на България" . Творбите им ще бъдат оценени от жури и най-добрите ще бъдат показани в изложба. Конкурсът се организира за трета поредна година по инициатива на съпругата и дъщерята на скулптора Вълчо Вълчев - Йоанна Кемилева и Теодора Вълчева. Организатори са..

публикувано на 26.04.24 в 16:47

Шевиците в живота на Диана Минкова от Видин

Миналият уикенд във Видин се състоя занаятчийски базар и нямаше как да не отидем до там, за да се срещнем с някой творец. Намерихме доста талантливи местни занаятчии, с които ще ви срещаме в една поредица в идните петъци. Днес ви запознаваме с Диана Минкова от Видин, която още от времената, в които много жени бродираха гоблени, се влюбва в..

публикувано на 26.04.24 в 16:00

Йоркширският териер Оливър и обратният път към дома

Да си вземеш куче или друг домашен любимец не е лесно решение и никога не бива да бъде такова. Защото веднъж отвориш ли дома си за своя домашен любимец, той бързо става част от семейството и получава своето място в сърцето ти. И неусетно започваш да поставяш нуждите му преди собствените, така че си готов дори да се върнеш по спешност от пътуване,..

публикувано на 26.04.24 в 15:50

Видинските математици първи в състезанието "Защита при бедствия, пожари и извънредни ситуации"

Отборът на ППМГ "Екзарх Антим I"- Видин се класира на първо място в Областния етап на Националното ученическо състезание "Защита при бедствия, пожари и извънредни ситуации". Той ще представя област Видин на националния кръг. Събитието премина на два етапа - теоретична и практическа част.  Теоретичната част се проведе в конферентния център на..

публикувано на 26.04.24 в 14:16

Звезда и Викенти Водови от Гъмзово - за живота на село и хармоничната любов

В рубриката "На раздумка с Яна Маринова" днес ви срещаме с едно трудолюбиво българско семейство. Това са Звезда и Викенти Водови от видинското село Гъмзово, които са пример за един щастлив и хармоничен съвместен живот. Звезда е работила като счетоводител, Викенти по професия е енергетик, също така е и инструктор по плуване. Те са от тези..

публикувано на 25.04.24 в 16:50

Богомил Петров с предстоящи екологични инициативи във Видин

Приключи едномесечно почистване на Видин, което започна на 22 март- Световния ден на водата и приключи на 22 април- Денят на Земята, обясни видинският еколог Богомил Петров: "За един ден не може да се почисти, то и за един месец не може, но все пак в училищата изпратихме известие и в детските градини и всичко започна на 22 март от детска..

публикувано на 25.04.24 в 16:18

В Търнава отбелязаха Деня на Земята

В парка в центъра на село Търнава, община Бяла Слатина, децата от местното училище отбелязаха Световния ден на Земята. Показаха постери с послания, засадиха дърво, говориха за Земята и мястото на хората.  "Децата на Търнава определиха Деня на Земята за неин рожден ден. Така съвместно кметство, училище, читалище проведохме един чудесен детски..

публикувано на 25.04.24 в 16:15