Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Около 20% от българите членуват в неправителствена организация

2
Снимка: Радио ВИДИН

Всеки пети българин членува в неправителствена организация (НПО), това показва доклад на Института "Отворено общество" в София. Според проучването за динамиката на неправителствения сектор в България през 2023 година доброволците, както и хората, които работят и членуват в такива организации, в по-голяма степен от останалите граждани подкрепят демократичните ценности, западната ориентация на страната, опазването на околната среда и равенството между половете. Не навсякъде в България обаче се наблюдава еднакво участие на гражданите в неправителствения сектор. В областите от Северозапада делът е по-нисък в сравнение с други региони на страната, обясни Илко Йорданов, експерт към Института:

"Нашите данни са базирани на източници, свързани с националната статистика, НСИ. Данните показват, че в областите, които покрива ефирът на Радио ВИДИН членуващите в неправителсвени организации - например във Видин, това са около 12% от населението, в сравнение с около 20% от населението на страната. В Монтана са около 9% от населението, във Враца са около 7%. Само за сравнение ще кажем, че делът на членуващите в неправителствени организации в столицата е 56%, почти три пъти повече от средното за страната. Все пак искам да отбележа, че в области като Видин например имаме много традиционно действащи организации като читалища... Само за сравнение, докато за страната на 10 000 души селско население имаме 17 читалища, то този показател е почти двойно по-висок - 29 читалища на 10 000 души селско население в област Видин. В област Монтана също имаме по-висок от средния дял за страната на читалищата в селските региона. Бих искал да кажа, че има един огромен потенциал с наличие на такъв тип центрове за развитие на гражданска среда, гражданска активност..."

Една от тенденциите в неправителствения сектор е професионализацията на организациите през последните няколко години, отбеляза Илко Йорданов:

"Ще кажа няколко тенденции, които нашето изследване констатира. Първото е по отношение на професионализацията на неправителствени организации. Това означава повишаването на техните знания, компетентности, способността им да дават анализи, които са качествени... Това, което прави впечатление, заедно с професионализацията се забелязва обаче и известно бих го нарекъл застаряване. Впрочем това е типичен феномен за цялата нация. Трябва да отбележим, че и присъствието на младите хора между 2017 година и 2023 година също намалява..." 

Един от важните изводи в доклада е, че неправителствените организации трябва да заложат повече за повишаване на доверието на гражданите към тях, допълни Илко Йорданов.

По-слабото участие на гражданите в НПО-та в Северозапада се дължи на чисто икономически причини, посочи Николай Цолов, председател на Сдружение "Свободен младежки център" - Видин:

"Защото, за да може човек да участва в работата на неправителствените организации, той трябва да инвестира част от своето време. А за да има тази възможност, през другото време той трябва да се е обезпечил достатъчно материално, да е спокоен за себе си и семейството си и чак тогава да намери време и за благотворителна дейност, защото нашата дейност в много голяма степен е такава. Тоест тя е безвъзмездна, хората не очакват да получат материална облага поне за това, което правят. Друга, разбира се, също важна причина е, че в Северозападна България броят на младите хора, като процент от населението е вероятно най-нисък. Това също оказва влияние, защото младите хора са двигателят на промените..."

Основните източници на финансиране на неправителствения сектор са европейските фондове, които се управляват от държавата. Това не е много добре по отношение на независимостта на тези организации, коментира Николай Цолов.

Повече за неправиветелствения сектор у нас и мнението на граждани може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Конкурс търси решения как да спасим градската природа

Днес над 55% от хората на планетата живеят в градове, превръщайки градската среда в основен хабитат. Очаква се до 2050 г. този процент да се увеличи до 68%. България не прави изключение от тази тенденция. С бързото застрояване, бавното възстановяване и неуверените стъпки за приемане на устойчиви решения, природата в градовете все повече остава на..

публикувано на 29.04.24 в 16:59

Презастрояването в градовете и ролята на озеленяването

Населението на България основно е съсредоточено в градовете и това е тенденция от години. Градските територии особено силно се урбанизират, а това води до пренаселването им. Това, обаче, не върви ръка за ръка с устойчиво развитие на градовете. Презастроява се градската територия, но всички други комплекси на града изостават- обществено обслужване,..

публикувано на 29.04.24 в 16:37

Хората в Смоляновци: Най -хубавото село, живее се прекрасно

Село Смоляновци е едно от големите села в община Монтана. Намира се в планина Стовци, простира се покрай двата бряга на река Цибрица, над която има няколко моста. Пътната мрежа в селото е 35 км и се нуждае от сериозна  поддръжка.  В миналото селището е достигало до 1200 жители, защото тук се е развивала миньорска дейност, добивали са се..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05