Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба показва автентични носии от цялата страна в Монтана

Снимка: Младежки дом Монтана

Народните носии не са само облекло - те са жива връзка с миналото ни, символ на българската традиция и майсторство. Всяка от тях е плод на ръчна изработка, богато украсена с бродерии, тъкани и орнаменти, които отразяват не само регионалните особености, но и жизнения цикъл, обичаите и вярванията на нашите предци.
Магията на тези типично български облекла е пленила сърцето на народната певица, читалищен деятел, страстен колекционер и познавач на народните носии Корнелия Александрова. Тя  представи в Монтана изложбата си от автентични национални носии, наречена "Хубост българска".
Как се е откупувало авторското право върху моделите шевици, защо се вплита конски косъм в дантелите на забрадките и в кой край на България, къде мъжете носят панталони с дантели - разказа за Радио ВИДИН пазачът на всички изложени носии Корнелия Александрова:

"От дълги години ги събирам. За мен думата не е "колекционирам", бих предпочела да кажа "съхранявам". Някак ми звучи по-достоверно. Съхранявам ги, за да могат хората, които ще посетят изложбата, да ги видят и да се насладят. Да видят нещо, което е автентично, изработено от ръцете на българката преди сто години, че и повече... Изложбата включва 16 носии от различни краища на България... Конският косъм се заплита в зарафлъка. Така се нарича дантелата, украсата на кърпите на тракийките, жените в Тракия. По този начин са украсявали кърпата. Кърпата е от тънък плат, връзва се на главата, двата края на кърпата се спускат от двете страни и украсяват главата. За да може да стои красиво, като ореол, трябва дантелата да е твърда, затова се влага конският косъм, оплита се с конец и като се сложи, тя стои като ореол - изпъната, твърда... Когато представям влашките носии, едната на баба, едната на дядо, казвам така: "Погледнете, мъжки гащи с дантели.". Това са влашките носии. Те имат изключително богата украса - мъниста, бродерии, шебак, а кърпите по вашия край са уникални. техниката на изработка много прилича на макрамето на изплитането, уникални са."

Корнелия Александрова има и една видинско-кулска носия, но споделя, че иска да дойде на място, тук, в нашия регион, да разгледа етнографските музеи, за да бъде и максимално точна при евентуалното ѝ излагане в колекцията си. Тя признава още, че да събереш носии от всички краища на страната не е никак лека задача. И ако едни от тях намира с лекота, то на други буквално се налага да им вдъхне нов живот.

"Имам много, които са ми подарени, други съм купувала, имам дрехи, които съм намирала на боклука, разбирате ли, изхвърлени. Виждам едно крайче и казвам: "Това е елек.". Измъквам го от боклука - реставрация, химическо чистене, разпаряне, зашиване на нови гайтани, дантели, за да бъде както трябва, в същия вид, в който е била в началото... Има една история от ризата на баба - изключително тънка, фина риза с много красива бродерия, румънска бродерия или влашка бродерия. Баба видяла ризата в едни хора и поискала да вземе модела, обаче те не си дават модела и казват, че трябва да жъне три дни. И баба жъне на нивата три дни за да ѝ разрешат да зашие модела, да си направи същата такава, да хване модела. Това го знам от нея, от нейните спомени. Тя почина на 94 години и това, което ми е останало от нея за мен е изключително ценно. Като семейна реликва. Дори и стъкленото герданче, което дядо ѝ е подарил и то е съхранено и е представено заедно с носията."

Изложбата е съпътстващо събитие на 16-тия Национален фолклорен конкурс "Напеви от Северозапада" и е подредена до края на седмицата във фоайето на Общински младежки дом - Монтана.
След приключването на конкурса тя се премесва за две седмици в Художествена галерия "Кирил Петров". Изложбата се осъществи с подкрепата на Община Монтана и в партньорство с Регионален исторически музей - Монтана.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Михаил Найденов: Карането на колело е свобода и спокойствие

На 12 април 2018 г., по време на сесия на ООН в Ню Йорк, повече от 190 държави-членки одобряват 3 юни като Международен ден на велосипеда. Резолюцията за Световния ден на велосипеда признава колко уникално транспортно средство е колелото.  Той е доказал своите предимства през вековете като достъпно и надеждно средство за развитие на..

публикувано на 03.06.24 в 15:00

Роберто Николов: Новото име в музикалната индустрия у нас

ROBI е псевдоним, който звучи познат на мнозина в българската музикална индустрия. Но не са малко и тези, на които това име не говори нищо. Роберто Николов е родом от Монтана и е талантлив музикант. Младият и амбициозен изпълнител успява да създаде свое собствено студио в София, като открива и развива едни от най-известните сред..

публикувано на 03.06.24 в 14:00

Предизвикатeлство на колела- 80 км с велосипед за седмица

Всеки, който разполага с велосипед, да слезе от автомобила поне за час и половина в следващите дни и да се постарае да натрупа до края на седмицата минимум 80 км, въртейки педалите. Това предизвикателство отправи в Световния ден на велосипеда - 3 юни,  инструкторът по физическа активност Тони  Георгиев. Самият той е голям почитател на колоезденето..

публикувано на 03.06.24 в 13:55

Да черпим от Живата вода – Словото Божие

Днес, на Петата неделя след Пасха, Христовата Православна църква ни припомня разговора на Господ Иисус Христос със самарянката. "Иисус и отговори и рече: всякой, който пие от тая вода, пак ще ожаднее; а който пие от водата, която Аз ще му дам, той вовеки няма да ожаднее; но водата, която му дам, ще стане в него извор с вода, която..

публикувано на 02.06.24 в 08:00

За събитията от календара на фондация "Подкрепа за реализация" през май

На 5 май отбелязахме един от най-светлите християнски празници - Великден. Преди това за посещаващите двата центъра за социална рехабилитация и интеграция към фондация "Подкрепа за реализация"- за деца и за пълнолетни, беше организирана беседа за смисъла на празника. Гостуваха младежи от селата Ружинци и Раковица, заедно със своите придружители..

публикувано на 31.05.24 в 17:25

"Vivo Montana"- 15 години музика и страст

Днес в "Професия хоби" ще ви срещна с една група, която не се нуждае от представяне - бандата "Vivo Montana" . Поводът- днес навършват 15 години.  Групата се състои от 9 младежи, които изпълняват балканска и ъндърграунд музика с иновативно звучене. В техния репертоар присъстват елементи от български фолклор, етно, джаз, фънк и поп. Те..

публикувано на 31.05.24 в 17:09

Ученичка от Враца създаде новото лого на парк "Леденика"

Зорница Каменова е възпитаник на Профилирана езикова гимназия "Йоан Екзарх" със специалност " Графичен дизайн".  Тази година тя завърши 12-ти клас. Нейна е заслугата Развлекателен парк "Леденика" да има ново лого.    Зори споделя, че рисуването е нейна страст и хоби още от детската градина:  "Посещавала съм кръжоци и извънкласни дейност,..

публикувано на 31.05.24 в 15:56