Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Tani për tani do të ketë Kampionat Bullgar të Futbollit

Foto: BGNES

Kampionati Bullgar i Futbollit do të rifillohet gjatë muajit maj dhe të gjitha ndeshjet e planifikuara gjatë stinës do të luhen, mori vendim Bashkimi Bullgar i Futbollit. Së pari Kampionati u ndërpre përkohshëm për një muaj deri në 13 prill në periudhën e gjendje së jashtëzakonshme të shpallur në vend. Nga Bashkimi bënë apel ndaj të gjithë njerëzve të futbollit për respektimin e rekomandimeve të Shtabit Operativ Kombëtar me qëllim kufizimin e epidemisë së COVID-19.


Më shumë nga rubrika

Trajnerët në futbollin bullgar ndërrohen çdo 7 muaj

Trajnerët në kampionatin bullgar të futbollit qëndrojnë në postet e tyre mesatarisht nga 222 ditë, tregon raporti i Qendrës Ndërkombëtare për Studime në Sport (CIES Football Observatory). Analiza për sezonin 2019-2020 përfshin 110 kampionate në 79..

botuar më 20-06-24 11.40.PD

Të rinjtë bullgarë më aktivë në ushtrimin e sporteve janë ata në moshë 14 - 17 vjeç

81% prej të rinjve bullgarë në moshë mes 14 dhe 17 vjeç stërviten aktivisht, tregon studimi i agjencisë “Trend” i porositur nga Ministria e Rinisë dhe Sportit. 57% prej fëmijëve në moshë 5-13 vjeç gjithashtu praktikojnë ndonjë sport dhe ¼ prej tyre..

botuar më 20-06-24 10.28.PD
Ministri Krasen Kralev

Ministri i Sportit Krasen Kralev përshëndeti olimpikët bullgarë

Ministri i Sportit Krasen Kralev përshëndeti olimpikët bullgarë, trajnerët dhe miqtë e sportit me rastin e Ditës Olimpike Ndërkombëtare dhe Ditës së Olimpikut Bullgar. Ai rikujtoi se Bullgaria është një nga 14 shtetet, të cilat kanë marrë pjesë në..

botuar më 20-06-23 1.44.MD