Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Peshëngritësit bullgarë fituan medalje në Kampionatin Evropian në Sofje

Gabriell Marinov

Gabriell Marinov fitoi titullin evropian, kurse Ivan Dimov mbeti me të argjendin në dyluftimin në kategorinë olimpike deri në 61 kilogramë në Kampionatin Kontinental të Peshëngritjes në Sofje. Marinov grumbulloi një dyluftim prej 281 kg. (121+160 kg). Dimov mbeti me një kilogram më pak (130+150). Gjeorgjiani  Shota Mishvelidze zuri vendin e tretë me një dyluftim prej 272 kg. Dimov fitoi lëvizjen e hedhjes me 4 kg. përpara nënkampionit, Marinov ishte i pesti, por në shtytje bëri një kthesë dhe doli në vendin e parë.

Në ditën e dytë të garës evropiane kampion u bë edhe Angell Rusev, ndërsa i treti në kategorinë deri në 55 kg u rendit Xhan Zarkov. Rusev kapërceu dhimbjen e shpatullave për të triumfuar për herë të katërt në Kontinentin e Vjetër. Zarkov çuditërisht luftoi për vendin e tretë. Mes tyre u rendit Romini Shamilishvili nga Gjeorgjia.

Nadja Tonçeva është ndër pretendentet për Kupën e Botës në Shah

Në edicionin e dytë radhazi të Kupës Botërore të shahut për femra, sërish do të ketë pjesëmarrje bullgare. Pasi Nurgjyll Salimova arriti në finalen e turneut në Baku në Kupën e Botës në Shah për femra, në vitin 2025 do të garojë Nadja Tonçeva. Në vitin..

botuar më 24-04-30 10.51.PD
Nikolla Gospodarski

Plovdivi mori flamurin e Kampionatit Evropian të Kanotazhit 2025

Në ditën e fundit të Kampionatit Evropian të Kanotazhit, i cili këtë vit u mbajt në Szeged (Hungari), qyteti pritës ia dorëzoi “stafetën” Plovdivit, i cili do të organizojë garën më të madhe të kanotazhit në Evropë vitin e ardhshëm, 2025. Në..

botuar më 24-04-29 5.32.MD
Borjana Kalejn

Gjithsej dy medalje bronzi për Borjana Kalejn në Kupën e Botës në Tashkent

Borjana Kalejn përfundoi e treta në finalen e rrethit në Kupën Botërore të Gjimnastikës Ritmike në Tashkent. Kështu me dy medalje bronzi – një e fituar në shumëgarëshin, ajo përfundoi pjesëmarrjen e saj në turne. Në finalen me shkopinj,..