Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Близо ли сме до критичните стойности на нашата здравна система

Снимка: Радио ВИДИН

Тенденция към повишаване на заразените с COVID-19 отчитат от Регионалната здравна инспекция във Видин. Сред новите случаи преобладава Делта вариантът на коронавируса, тъй като се предава по- лесно. Активните случаи в област Видин са 455, от тях 350 са на домашно лечение, 105 са хоспитализирани. От настанените в болница 63 са във видинската болница, другите са в лечебни заведения в Лом, Монтана, София. На 90% са заети леглата за ковид болните във видинската болница, но има готовност при увеличение на броя на болните да бъдат разкрити още. Миналата година, например, леглата за ковид болни са стигнали до 130. За последното денонощие в страната са починали 43 души. 1284 са поставените дози ваксини. 87.52%  от случаите на коронавирус за деня не са ваксинирани, 93.02% от починалите за деня не са ваксинирани. От новопостъпилите в болнични заведения 87.43% от тях не са ваксинирани. Данните са от единния информационнен портал. България все още е на дъното на класацията по брой на ваксинирани. На фона тази ситуация Министерството на здравеопазването обяви началото на поощрителна игра със 102 смарт часовника като част от кампания за насърчаване на ваксинирането срещу COVID-19. Математиците пък алармират за мерки, за да издържи здравната система. На фона на тази ситуация видинчани продължават да имат разнопосочни мнения за ваксините:

"Не съм се ваксинирала, защото имам диабет и казват, че тия къде имат не могат да се ваксинират. Така съм чула...Представи си, не. Аз едвам сега открих къде във Видин имунизират. Моите джипита не имунизират. Аз съм за имунизацията, ама понеже нямам проблеми здравословни... Аз нямам желание въобще. Почти не обичам да ходя по лекари. Най- различни слухове се носят... Не съм се ваксинирала, защото не предполагам, че има ковид. Не ме е страх... Да, искам да предпазя близките си. Това беше основното. Другото е, че слушам мотивацията, че това е решението засега..."
 
Драстично увеличение на болните от COVID-19 за последния месец отчита д-р Николай Николов- специалист по белодробни болести във Видин. Превалиращата мутация е на Делта варианта, която е по- заразна, но не е свързана с по- тежко протичане. 

"Не може да кажем, че се е увеличил броят на тежките случаи, защото имаме много случаи, но тежките са, може би, същата бройка. Инкубационният период, например, също наблюдаваме, че е доста по- кратък и си протича като типична обща вирусна инфекция, но с тази разлика, че по-често засяга долните дихателни пътища, т.е. по-често пневмонии настъпват, отколкото при обикновения грипен вирус или при някои от другите респираторни вируси."

Доказано ефективно лечения няма, но има симптоматично лечение и лечение на усложненията. 

"Има и ваксинирани, които са постъпили в болница, но болшинството са неваксинирани, едно 95-96, ако не и 99% са неваксинирани. А от ваксинираните тези, които все пак постъпват, те са с почти никакви симптоми или с много леки симптоми- т.е. запушен нос или болно гърло, което далеч не означава опасения за фатален изход... Основно неваксинираните боледуват и за съжаление при тях фаталните изходи са чести", допълни д-р Николов.


В област Видин вече е започнало поставянето на трета доза ваксини на желаещите. Дали ще бъде масова- престои да видим научните данни какво ще покажат, каза д-р Николай Николов- специалист по белодробни болести:

"Според мен ще се наложи една периодична ваксинация, може би годишна или на някакъв период... Какви ли не митове се разпространяват, като че след ваксината ще мине време и ще умреш. Но, никой не прави разлика, че ваксината е част от вируса. Т.е. ти заразиш ли се от вируса, шансът да умреш веднага е голям, а пък вече след време ще е същото, както с ваксината. Няма логика в тези неща, те просто се разпространяват... Ние сме на последно място по ваксинации, т.е. дори и да има антиваксърски отношения в Европа и в света като цяло, те са екзотика, докато при нас са норма." 

Критични нива на настанените в интензивните отделения до края на октомври прогнозира математикът от БАН проф. Огнян Кунчев. Причината за прогнозата му е големият брой на хоспитализациите и хората в интензивни отделения. 

"Става дума не за пик на новозаразените, а докога нашата здравна система ще ударим до нейните ограничения. Това е въпросът. Пиковете са, както миналата година бяха, те са контролирани. Ако си спомняте, ноември- декември месец те започнаха да намаляват случаите, което беше в резултат на въведените мерки. Сега най- тревожното и това, за което ние, дето се казва, натиснахме алармата, беше че хората, които се намират в интензивните отделения просто гонят едни стойности, в момента са 462-а, които миналата година ги имаше чак края на ноември- началото на декември. Също, безпокои ни фактът, че хората, които са хоспитализирани те също са на 5200. Това пак гони нивата на миналата година края на ноември месец. Тези са показателите", категоричен е проф. Огнян Кунчев.

След броени дни хората в интензивните отделения ще бъдат 500, а ограничението на интензивните легла е 711. 

"Именно заради това бием алармата, че ще бъдат достигнати критични стойности."

Локалните локдауни, като карантинирането на класове, според проф. Огнян Кунчев, са решение на проблема и трябва да бъдат прилагани и в други сфери, като в обществения транспорт, например. 

За да достигнем 40% ваксинирани, на ден трябва да започнат да се правят около 50 000 ваксини. За месец, ако се правят по толкова на ден, това са милион и половина ваксинации, което означава 750 хиляди двойно ваксинирани лица. Така след два месеца ще може да достигнем около 40-45% ваксинирани, защото до момента имаме милион и 200 ваксинирани. Заедно с въвеждането на ограничителните мерки ще имаме нещо, което да противопоставим на вируса, коментира математикът от БАН проф. Огнян Кунчев:

"50 000 на ден, толкова трябва. Трябва да имат хората желание."

Математическите модели на учените са ценни, защото дават прогноза напред и оценка на ефективността на това, което се е случило преди:

"Политическите решения трябва да са базирани на такива решения на експерти."

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Възможни ли са изненади на предстоящите избори?

23 партии и 11 коалиции са подали документи за участие в предсрочния парламентарен вот и евроизборите, които ще се проведат на 9 юни, съобщиха от Централната избирателна комисия. Броят им е значително по-голям от този на предишните парламентарни избори - през април миналата година. Тогава участваха общо 21 формации - с 13 по-малко от сега. Освен..

публикувано на 30.04.24 в 12:01

Конкурс търси решения как да спасим градската природа

Днес над 55% от хората на планетата живеят в градове, превръщайки градската среда в основен хабитат. Очаква се до 2050 г. този процент да се увеличи до 68%. България не прави изключение от тази тенденция. С бързото застрояване, бавното възстановяване и неуверените стъпки за приемане на устойчиви решения, природата в градовете все повече остава на..

публикувано на 29.04.24 в 16:59

Презастрояването в градовете и ролята на озеленяването

Населението на България основно е съсредоточено в градовете и това е тенденция от години. Градските територии особено силно се урбанизират, а това води до пренаселването им. Това, обаче, не върви ръка за ръка с устойчиво развитие на градовете. Презастроява се градската територия, но всички други комплекси на града изостават- обществено обслужване,..

публикувано на 29.04.24 в 16:37

Хората в Смоляновци: Най -хубавото село, живее се прекрасно

Село Смоляновци е едно от големите села в община Монтана. Намира се в планина Стовци, простира се покрай двата бряга на река Цибрица, над която има няколко моста. Пътната мрежа в селото е 35 км и се нуждае от сериозна  поддръжка.  В миналото селището е достигало до 1200 жители, защото тук се е развивала миньорска дейност, добивали са се..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08