Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учени ни подготвят за срещата с нови вируси

Снимка: БГНЕС

"Ловци на вируси" идентифицират новите потенциални причинители на заболявания при човека. Това са учени, чиято цел е да сме подготвени за срещата с вирусите, преди те да дойдат при нас, защото обикновено изоставаме, каза вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. Тя поясни, че всяка година се откриват от 2 до 6 нови за човека вируси, които идват от животните:

"Разбира се, че вирусите се изменят, те са доста уязвими, в тях настъпват мутации. Има и други генетични събития, които могат да улеснят настъпването на изменения. Но да не забравяме това, че вирусите населяват планетата от милиони години, много по-рано от появата на човека, дори и на древните хора. Смята се, че има 1 600 000 вируса при бозайниците и птиците и някъде около 700 000 от тях могат да инфектират хората, но само 250 от тях са идентифицирани. Затова се говори за "ловци на вируси", също за програми за "ловци на вируси". Разбира се, "ловците на вируси" това са учените, които идентифицират новите вируси...Идеята на тези програми, както казват учените, е ние да отидем при вирусите и да се подготвим за тяхното идване, преди те да дойдат при нас, защото обикновено ние изоставаме в реакцията си, научаваме за новите вируси, когато вече са сред нас, разпространяват се и предизвикват заболявания..."

В последните 30 години години огнищата на зоонози доста се увеличават. Причината е, че така и не се научихме да живеем в хармония с природата, смята вирусологът проф. Радостина Александрова. По думите ѝ обезлесяването, сушата и наводненията са сред факторите, които могат да подпомогнат този процес:

"Такива събития, като обезлесяването например, могат да допринесат за появата на нови вируси и за идването им при нас, защото по този начин ние ограничаваме местообитанията на животните, влизаме в тяхното лично пространство, а животните, когато се борят да оцелеят, имат доста по-различно поведение от това, което имат обикновено. Въпреки че 1/3 от сушата е покрита от гори, всъщност ние много поголовно ги изсичаме. За мен беше ужасяващо да прочета, че всяка минута изчезват гори с размерите на около 35 футболни игрища..."

Проф. Александрова обясни и какво може да се направи, за да се предотврати прескачането на вируси от животните към хората. 

"Първо да кажем, че много трудно става прескачането на междувидовата бариера. Вирусите, за да могат да влязат в дадена клетка и да я инфектират, те първо трябва да намерят "входната врата", т. нар. рецептор. Не само рецептори, но и други молекули помагат. Освен това не е достатъчно просто вирусът да влезе в клетка, а трябва да може да се размножава в нея достатъчно ефективно, а това много често по една или друга причина не може да се случи. Спирането на изсичането на горите или поне ограничаването на изсичането на горите. Една от най-горещите точки в момента това са тропическите гори на Амазонка, където също тече сериозно изсичане. Освен това трябва да се наблюдава здравето на хората в такива горещи точки. Освен това да се включи екологията в решаването на проблемите, свързани с общественото здраве... Както виждате, ние не можем да разделим хората от животните и от условията, в които живеем, просто не бива да забравяме, че не сме сами на Вселената, че освен нас живеят и много други живи същества. Трябва да се съобразяваме с тях, трябва да ги уважаваме. Това е начинът да съхраним здравето на цялата планета. Няма как, който и да е от нас да спаси себе си, ако не се спасим всички заедно."

Чуйте повече в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Румяна Димитрова: Обичайте тялото си, за да обичате и дрехите си

В днешното издание на "Модни лабиринти" ще засегнем един въпрос, който е повече от важен за всеки един от нас. И това е изборът на правилните дрехи. Това е така, защото изборът на правилните дрехи, които подхождат на нашата фигура, може да промени драстично външния ни вид и самочувствие.  Първата стъпка е да разберете какъв тип фигура..

публикувано на 29.04.24 в 16:00

Симфониета-Видин отбелязва 75 години от създаването си

През 2024 година Симфониета-Видин отбелязва значима годишнина - 75 години от създаването на културния институт. Първите стъпки за създаването на симфоничен оркестър във Видин датират още около 1910 година - тогава все още може да се говори за непрофесионален оркестър и така до януари 1949 година, когато е създаден Държавен симфоничен оркестър във..

публикувано на 29.04.24 в 14:00

Колко ще струват козунаците за Великден?

Не се очаква повишение на стойността на козунаците преди Великден , защото има огромна конкуренция, която потиска цените, коментира за Радио ВИДИН председателят на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите Мариана Кукушева . По думите й цената се определя от производителя, като в нея влизат вложените в изработката му суровини, както и от..

публикувано на 29.04.24 в 13:05

След сигнал до Радио Видин ремонтираха неизправен светофар до училище

Сигнал за неизправен светофар до видинско училище получихме от слушателка на Радио ВИДИН.  Светофарната уредба е до Основно училище "Иван Вазов" - Видин и полицията. Районът е оживен, в непосредствена близост е и Общинския пазар, именно тук ежедневно пресича Светлана Георгиева заедно със своя внук. По думите й точно от страната на сградата на..

публикувано на 29.04.24 в 11:40

Представят музиката на Димитър Ненов във Видин

Видин е един от петте града, в които ще бъдат изпълнени кино-концерти за легендарния български музикант и архитект Димитър Ненов. Пианистката Венета Нейнска ще изпълнява музиката на видния български пианист и композитор. Здравословни причини обаче отложиха провеждането на планирания за 20 март в град Видин кино-концерт “Димитър Ненов и измеренията..

публикувано на 29.04.24 в 10:25

В „Музикална зона” в Международния ден на танца: Огнени и страстни латиноамерикански танци

  Започваме новата седмица с танцова стъпка, понеделникът е танцувален! Днес е Международен ден на танца , затова ще бъдем на латиноамериканска вълна. Ще се понесем в ритъма на самба, ча- ча, румба, пасо добле и джайв: по- атрактивния и темпераментен раздел на спортните танци. Танцувално ще ни тръгне тази седмица.  Важното е да се заредим с..

публикувано на 29.04.24 в 09:00

"Неделник" от 28 април 2024 година

Цветница е! Честит празник. Да ви цъфтят душите и да са ви цветни мечтите! Този ден е един от най-шарените, цветни и весели пролетни празници! И за Цветница „Неделник“-а е цветен.  Лазарска песен можете да чуете за началото и следва... Албум с пощенски картички на Белоградчик от първата половина на 20 век от колекцията..

публикувано на 28.04.24 в 21:11