Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bansko bëhet qendra e kinemasë ekstreme

Foto: banskofilmfest.com

Nga 20 deri më 22 shkurt pushimorja dimërore Bansko bëhet organizator i Panoramës Tradicionale të Kinematografisë"Snow Cinema – filma për ski dhe snoubord”. Në program u përfshin filma për sporte ekstreme të cilat sfidojnë vullnetin dhe shpirtin. Krahas kësaj ka tema të lidhura me sportet dimërore dhe me kulturën malore.

Brenda tri ditëve adhuruesit e kinemasë ekstreme do të kenë mundësi të shikojnë falas filmat më të mirë nga Kanadaja, Austria, Argjentina, Skocia, Bullgaria, Ukraina dhe Gjermania. Theks në program është filmi kanadez “Jeta në mal”, i cili mori çmimin e jurisë në Bansko Film Fest 2019.

Më shumë nga rubrika

Inaugurojnë autokinema të re dhe teatër të ri fëmijësh në Sofje

Në çatinë e njërës prej qendrave tregtare në Sofje hapin autokinema dhe teatër fëmijësh. Në vazhdim të dy javëve çdo të premte, të shtunë dhe të diel do të ketë nga dy projektime të filmave më të rinj bullgarë. Ndër tyre janë “18 për qind..

botuar më 20-06-21 3.25.PD

Autorë nga 13 vende prezantojnë veprat e tyre prej qelqi

Nga 17 qershori deri më 5 korrik në galerinë “Sredec” në Sofje do të ekspozohen skulptura, objekte dhe piktura prej qelqi,për krijimin e të cilave janë përdorur teknika të ndryshme. Autorët e tyre janë pjesëmarrësit e Bienales Ndërkombëtare të..

botuar më 20-06-20 9.00.PD

Pema është jetë, madje ajo e thatë

Aleksej Aleksiev është autor i mbi 80 kryqeve, miniatura prej druri. I pëlqen të krijojë në ambiente të hapura, t’u japë jetë pemëve të thata. Për fat të keq nga 15 pemët e shndërruara në plastika të bukura, kanë mbetur vetëm dy. Njëra është në..

botuar më 20-06-19 8.59.PD